Tiskové zprávy

15.5.2022 Srnčata, mláďata...

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 5. 2022
 
Srnčata, mláďata ….
 

Mláďatům se nevěnujeme jenom my, ale i kolegové řešící zbytečně donesená mláďata zajíců a spárkaté (srnčí) zvěře. Proto si dovoluji přiložit a prezentovat i e-mail, který jsem 14. 5. 2022 obdržel na adresu našeho spolku. Plně s tím, co kolegové uvádějí, souhlasím, máme stejné zkušenosti a hlavně nesbírejte a neodnášejte zbytečně mláďata jak sov hnízdících na zemi, tak mláďata zajíců, srnčí a spárkaté zvěře. Více už v překopírovaném textu.
 
Dobrý den,
pravděpodobně se každoročně v tomto období potýkáte s nárůstem mláďat, mylně z přírody odnesených neuvědomělými lidmi. Péče o tato mláďata je náročná, a proto Vás chceme požádat o možné jiné řešení těchto problémů.

Srny mají velmi silný mateřský pud. I přes to, že se obecně udává, že pokud srna ze srnčete ucítí lidský nebo jiný pach, již ho nepřijme zpět, opak je pravdou. Dle našich mnohaletých zkušeností a zejména dle výzkumů chovatele/odborníka na srnčí zvěř a autora mnoha publikací o srnčí zvěři, pana ing. Pavla Scherera je zřejmé, že srna o své mládě stojí přes všechny překážky. Pan Scherer udává případ, kdy mu paní večer přinesla srnče, které měla od rána doma v koupelně, ale nakonec si s ním nevěděla rady. Pan Scherer jí poslal se srnčetem zpět na místo, odkud ho odnesla, krátce poté si pro něj přišla srna a odvedla ho pryč.

Stejným způsobem postupují i někteří zahraniční veterináři, jejichž aktivity sledujeme ( Wildlife Aid Foundation, Simon Cowell).

Sami jsme po několikaleté zkušenosti s ochranou srnčat před sečením zaznamenali případy, kdy srny hledaly svá sekačkou usmrcená a odstraněná mláďata ještě i několik dní poté. Máme za to, že pokud je srnče vráceno na původní místo do 24 hodin, je téměř jisté, že ho matka přijme zpět.

Budeme moc rádi za Vaši zpětnou vazbu, každopádně jsme toho názoru, pokud je to možné, srnče či zajíče navrátit zpět na původní místo nálezu. V ideálním případě monitorovat situaci, popřípadě se po nějaké době k místu vrátit a zjistit, zdali je vše v pořádku.

Osvěta je nikdy nekončící běh na dlouhou trať a my se snažíme tato fakta veřejnosti každoročně připomínat. Pro vaše případné dotazy, připomínky či podněty jsme kdykoliv na příjmu. Více informací o nás a našich aktivitách na www.stopsecenisrncat.cz

Se srdečným pozdravem PhDr. Pavla Benettová, Ph.D., předsedkyně spolku Stop sečení srnčat, z.s.

pTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.stopsecenisrncat.cz