Tiskové zprávy

15.5.2022 Nejmenší a největší...

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 5. 2022

Nejmenší a největší a něco mezi tím.

 
Letošní sezóna je v plném proudu a není den, abychom nebyli v terénu. Každoroční monitoring, výzkum a kroužkování sov proběhlo i o tomto víkendu a na některých námi dlouhodobě sledovaných (od roku 1997) lokalitách jsme byli příjemně překvapeni. Na druhou stranu hodně lokalit je bohužel prázdných, nebo počty mláďat jsou zoufale nízké.   
 
Naší nejmenší sovou žijící v rozsáhlejších lesních komplexech je kulíšek nejmenší. Samičku hnízdící v dutině smrku původně vytesané strakapoudem velkým se nám podařilo odchytit nedaleko Města Touškova (PS) a okroužkovat v pátek (13. 5. 2022) v podvečer. Po dlouhé době kroužkoval kolega Miloš Paisker zase tuto naši zajímavou sovičku, jejíž populace se v českých lesích oproti předešlým rokům poměrně zvedá.
 
 
 
 
 
Největší u nás žijící sova a opak kulíška je výr velký. Populace výra velkého na území Plzeňského kraje bohužel dlouhodobě klesá, a tak výr velký je na lokalitách čím dál vzácnější. Důsledkem poklesu populace výrů je rušení v době sezení sov na vejcích, způsob jeho hnízdění na zemi, doprava, dráty el. vedení a změna krajiny. Proto jsme měli obrovskou radost, když jsme v sobotu 14. 5. 2022 na jednom hnízdě našli a s kolegou Pavlem Steinbachem kroužkovali celkem tři výří mláďata! Tři mláďata jsou vzácností, letos navíc všude jinde je mládě jedno či žádné.
 
 
 
To, že letos na této lokalitě mají výři mláďata tři, bude nejspíše tím, že hnízdí hned vedle skládky odpadu Vysoká, odkud nosí mláďatům výhradně jen potkany! Proto také tato mláďata jsou ve velmi dobrém výživném stavu, výborné kondici a všechna přežila. 

To bohužel mladý výr velký kroužkovaný námi na Tachovsku v tak dobré kondici nebyl. Na hnízdě byl sám a kromě peří ze sojky a zbytků ježka jsme na hnízdě nic dalšího nenašli.
 
 
 
Nejhůře na tom jsou letos puštíci. Tato naše poměrně běžná středně velká sova hnízdící v dutinách a námi pověšených budkách se letos moc nepředvedla. Většina budek je prázdná, a když už v ní něco je, tak je to jedno, maximálně dvě mláďata. Důkazem je i jedno mládě puštíka obecného kroužkované v naší budce v polesí Doubí za Seneckým rybníkem. Jedno mládě a jedno vejce u sovy, která může mít až 6 mláďat, je docela málo.
 
 
V monitoringu, kontrole a kroužkování sov pokračujeme i nadále, do poloviny května bychom měli zkontrolovat x dalších lokalit výskytu a hnízdění.