Tiskové zprávy

11.5.2022 Už jsou tady!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 5. 2022
 
Už jsou doma! Huráááá!
 

Letos si dávali na čas a první z nich jsem zaslechl a viděl až v sobotu v podvečer 7. 5. 2022 v Macháčkově ulici v Plzni na Skvrňanech. Řeč je o jednom z našich nejrychleji létajících ptáků a to o rorýsu obecném. Ten většinou přilétá do ČR 1. května, a to aby zde během tří měsíců zahnízdil, vyvedl mláďata  a zase 1. srpna už letěl na zimoviště do Afriky. Rorýs obecný, v minulosti folklor našich sídlišť a historického jádra města Plzně. Ve spárách na panelových domech hnízdily jenom v Plzni stovky párů, to samé platilo i o historickém jádru města, kde v nejrůznějších štěrbinách ve fasádě či pod střechou hnízdívalo dalších x stovek rorýsů. Po zateplení panelových domů a rekonstrukcích starších budov rorýsů v Plzni výrazně ubylo, ale i přesto můžete jeho pronikavé „píííííísk, pííííísk ještě slyšet, a to právě v těchto dnech. Podíváte-li se směrem k obloze, určitě uvidíte i jeho nezaměnitelnou černou siluetu připomínající bumerang s ocáskem. Píííííísk, pííííísk je tady!
 
 
Ilustrační foto z roku 2021
 
 
Večer otevřu okno a ze tmy slyším našeho nejlepšího ptačího zpěváka! Který pták v měsíci květnu zpívá i v noci? Kterého zlatého ptáka s přehledem a každý rok vyhrával Karel Gott, Lucie Bílá a další naši nejlepší zpěváci?  Slavík! Slavíka obecného můžete právě teď slyšet nejen přes den, ale i v noci a je to opravdu zážitek. Počty slavíků se každý rok výrazně zvedají a jsme rádi, že u nás původně velice vzácný druh křovisek a otevřené krajiny se nastěhoval i do příměstských oblastí, parků a městské zeleně.
 
Vlaštovky a jiřičky jsou rovněž už zpět, ale už od poloviny měsíce dubna. I ony absolvují rok co rok několik set km dlouhou a náročnou cestu z afrických zimovišť zpět k nám do České republiky, aby zde zahnízdily a vyvedly svá mláďata.
 
Bohužel ne všechny doletí a hlavně když už doletí, tak nemají úplně šanci zde zahnízdit. Krom zničených a stržených hnízd tady na ně čekají nástrahy v podobě dopravy, skleněných ploch, nedostatku potravy a změněné krajiny. Smutným příkladem je i tento samec vlaštovky obecné, kterého srazilo hned po jeho příletu domů do ČR rychle jedoucí auto. Škoda ho.
 
 
To samé i konipas bílý, se po návratu z Afriky, srazil o prosklenou plochu a pak si s ním "pohrála" kočka.
 
 
Čápi se domů na hnízdiště vracejí až v třetím roce života. Tuto mou teorii o tom, že většina mladých čápů se domů ze zimoviště vrátí až po dvou až třech letech potvrdil i čáp bílý,  kterého odchoval na hnízdě sledovaném kamerou kolega Libor Šejna se svým týmem ze Záchranné stanice živočichů Makov. Ten 22. 6. 2019 označil našim speciálním ornitologickým kroužkem jedno z mláďat, které mu vyseděl ve stanici handicapovaný pár čápů bílých. Mládě tehdy na zimu záchrannou stanici opustilo a odlétlo spolu s ostatními čápy na zimoviště. K naší radosti pak kolegové Martin Kulhavý a Petr Janeček odečetli tohoto okroužkovaného čápa v prvním květnovém týdnu roku 2022 na hnízdě Výrec u obce Bálkova Lhota (TA).  Hurá, žije, vrátil se a pravděpodobně bude i hnízdit!
 
 
Jinak kroužkovací sezóna je pro nás i s tou záchranářskou v plném proudu a to u většiny druhů volně žijících ptáků. V rámci projektu druhové ochrany kroužkujeme hlavně sovy a dravce. Pro zajímavost a na závěr přikládám pár fotografií z monitoringu a letošního kroužkování puštíků obecných a orlů mořských.
 
 
 
 
 
Foto K. Machač