Tiskové zprávy

7.3.2022 Hnízdo čápů bílých Planá

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
7. 3. 2022
 
Rekonstrukce hnízdní podložky pro čápy bílé
v Plané u Mar. Lázní ve Hřbitovní ulici

 

Počítám, že za těch 30 let co se čápům na území Plzeňského kraje věnujeme, to bude taková naše stá hnízdní podložka, kterou jsme čápům udělali a minimálně tří stá rekonstrukce, oprava, odlehčení konstrukce či údržba hnízda, hnízdní podložky či lokality, kde čápi bílí hnízdí. Pokud se podíváme na tuto statistiku i z jiného úhlu, tak jen minimálně jednu čtvrtinu těchto akcí jsem realizoval s Václavem Kuralem mladším, kterého můžete vidět i na fotografiích z dnešní akce v Plané u Mariánských Lázní, ve dvoře u Jiřího Korony ve Hřbitovní ulici. Vrácení vyztužené hnízdní podložky na betonový sloup proběhlo dnes 7. 3. 2022 z plošiny a je znát, že Václav Kural mladší a Jiří Korona jsou opravdu řemeslníci a mistři svého oboru (oba dva jsou zámečníci).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Děkuji všem zúčastněným za perfektně odvedenou práci a čápi se mohou do Plané opět vrátit na své hnízdo, které jsme jim loni na podzim sundali, přes zimu na stanici opravili a dnes opět na sloup vrátili. 

PS: Do Plané u Mar. Lázní na podložku do Hřbitovní ulice se pravidelně vrací čápi až začátkem dubna. Podle tohoto termínu se jedná o čápy bílé, kteří ještě jako za starých časů zimují v daleké Africe a vracejí se s jarem podstatně déle, než jejich příbuzní zimující ve Španělsku či sousedním Německu. Jako například páry čápů bílých z Chodové Plané, Chebu, Mirošova, Točníku u Klatov a další, kteří jsou na hnízdech už dnes!
 
 
 
A ještě pár fotografií z víkendového (6. 3. 2022)  „pletení“ čapích hnízd a přípravy na dnešní akci. Na fotografiích neznámý invalida a Petr Kokoška se synem Honzou.