Tiskové zprávy

22.2.2022 Úhyn Pařátka v Polsku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 2. 2022
 
Akce Krakow
 

Když jsem v sobotu 5. 2. 2022 zhruba necelých 30 minut před půlnocí dostal e-mail od Bohumila Máška s informací, že náš telemetricky sledovaný orel „Pařátek“ se od 1. 2. 2022 hlásí pouze z jednoho místa od řeky Wisla severovýchodně od polského Krakova (Gace Slupieckie), bylo mi hned jasné, že má nějaký problém. Vysílačka se hlásí ze stále stejného místa, aktivita nula a nízká teplota neavizovaly nic dobrého. Navíc lokalita kousek od místních chalup.
 
 
 
 Začal boj s časem. Přes kolegu a příznivce našeho spolku Adama Strejce a jeho jazykovou školu jsem se v neděli ráno (6.2. 2022) téměř obratem dostal na rodilou mluvčí a překladatelku do polštiny paní Dorotu Pawerovou, ta okamžitě kontaktovala místní služebnu polské policie a vysvětlila jim vše, na čem jsme se spolu domluvili. Neuběhly ani dvě hodiny od našeho prvního rozhovoru a místní policie našla mrtvolu našeho kroužkovaného orla. V tu dobu však už bez vysílačky, jelikož ta se hlásila ze 400 m vzdálené vesnice a konkrétní chalupy. Následuje x dalších telefonátů, e-mailů přes paní Dorotu a kolem 14. hodiny polská policie hlásí, že má už i vysílačku.
 
 
 
 
 
Výborná, rychlá akce mezinárodního charakteru.
Díky operativnosti, rychlosti a ochotě polské policie nám nechali kadaver orla Pařátka i s vysílačkou v mrazáku na místní veterinární instituci. Tady provedli vyšetření na vyloučení ptačí chřipky a umožnili nám si kadaver na naši žádost vyzvednout k dalšímu vyšetření a pitvě.
 
 
Orel totiž tři roky létal s námi odoperovaným pravým stojákem a sešroubovanou holenní kostí. Operaci jsme dělali u nás v Plzni na Veterinární klinice Vedilab s MVDr. Petrem Böhmem dne 10.11. 2019. Pamatuji si, jak jsme to poměrně složitě řešili s několika odborníky z celého světa a jak nás od provedení a následného vypuštění orla zrazovali. Dnes máme jedinečnou možnost se na odoperovaný stoják po třech letech podívat a vyhodnotit, zda byl postup správný, anebo ne. Zároveň nás bude zajímat příčina náhlého úhynu orla a celkový zdravotní stav jedince. Jsme domluveni jak s patology, tak laboratoří, že uděláme vše, co půjde, i když ze zmrazeného kadaveru, který byl navíc již několik dní na břehu řeky, to bude hodně obtížné.
 
 
 
Návrat orla a jeho převoz.
Zdánlivě na celé této akci nejsnazší, může být zároveň to nejsložitější. Vše bylo vedeno v mimořádném režimu, přičemž jsme měli nejen prokázaný původ živočicha, kterého jsme 3 roky satelitně sledovali, ale naštěstí i vzorky DNA a další důležité náležitosti. Díky všem těmto dokladům a skutečnostem se nám podařilo polskou stranu a hlavně policii přesvědčit o tom, že bude lepší, když ptáka převezeme k nám, zajistíme, zaplatíme veškerá vyšetření a jim následně data přeložená do polštiny pošleme. Podle výsledků jednotlivých vyšetření a zjištění pak polská strana rozhodne, jak bude postupovat a šetřit dál. Jsem rád, že můžeme případ Pařátka řešit od začátku až do konce a že nám bylo umožněno kadaver orla získat.
 
 
 
Je čtvrtek 17. 2. 2022 a náš člen a kolega Petr Kokoška s přítelkyní Kájinou a s pověřením vyrážejí ve tři hodiny ráno směr polský Krakov. Speciální označená nádoba s mrazicími vložkami, přepravními doklady a dvojjazyčným protokolem na předání kadaveru. Cestu do Ostravy po relativně prázdné dálnici komplikuje pouze v ten den avizovaný a velice silný vítr. Čas předání je stanoven kolem oběda, a tak to kolegové nějak nehrotí a neženou, kolem osmé překročili česko - polskou hranici a už z dálky je vidět černé nebe, ze kterého padá přívalový déšť se sněhem. Stěrače nestíhají, na silnici stojí voda, auto skoro nejde udržet na silnici, míjí dvě ošklivé nehody a snaží se někde sjet, zastavit a počkat. I přesto všechno v  11:50 hod. vjíždí kolegové do obce Starszów  a v 11:55 hod. parkují v objektu polské veterinární kliniky, tachometr ukazuje 776,5 km.
 
 
 
 
Následuje kontrola dokladů, kadaveru, jeho předání a přeložení  a odjezd směr Plzeň. Dostávám zprávu, že vše proběhlo v pořádku, děkuji polské straně a čekám skupinu v Plzni. Jaké však bylo moje překvapení, když další zpráva přišla z polsko-české hranice až ve 20.00 hod.
 
Několikahodinová zácpa na dálnici u Krakowa, dopravní nehody, déšť, silný vítr. Naštěstí Petr Kokoška s Kájou jsou tým sehraný a spolehlivý, takže přesně ve 24:00 hod. (po 1.599 km) dorazili do Plzně na místo určení a předali kadaver orla Pařátka do mrazáku veterinární laboratoře.
 
Máme ho! Děkuji všem zúčastněným.


Teď nás čeká  další série neméně náročných kroků a veterinárních vyšetření. O dalším průběhu akce vás budeme informovat.