Tiskové zprávy

19.2.2022 Brigáda pro nezničitelné - DĚKUJI!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
19. 2. 2022
 
Sekání rákosí v přírodní rezervaci Nový rybník Líně.


Ve středu 16. 2.2022 jsem poslal výzvu s žádostí o pomoc a hned v sobotu 19. 2. 2022 se sešla skupinka dobrovolníků a i přes poněkud nepříznivé a hodně větrné počasí sekání ostrůvku v přírodní rezervaci Nový rybník proběhlo.
 
 
Ještě v pátek to nevypadalo a vše záleželo na tom, zda se přihlásí alespoň dva sekáči, kteří budou dostatečně velcí a silní na to, aby dokázali stát po kolena v bahně a se zdviženýma rukama  sekat rákosí takzvaně přímo z vody.

Tento způsob sekání rákosí je totiž velice náročný, neboť tím jak nesekáte rákos na dně ale nad vodou, tak musíte stále křovinořez držet ve výšce ramen, a to není žádná legrace. (to jen tak pro ty chytré z FB, kteří sice na pomoc nepřišli, ale zase věděli víc než ti, kteří to už několik let takto sekají).
 
 
 
 
 
 
 
 
Každopádně Josef Boháč a Miroslav Ježior dokázali, že se toho nebojí a že to dovedou i v tak extrémních podmínkách, a tak v sobotu dopoledne celou plochu rákosí posekali tak, aby další skupina ve složení Pavel Steinbach, Jiří Segeč, Milan Haas, Jaroslav Fajtl a Iva Šírová mohla rákosí z vody vytahat a uklidit. A opět pro některé z FB, tady nejde o sekání rákosí v rámci produkční-komerční činnosti rybníkáře, rybáře ani myslivce, ale o zkvalitnění (zatraktivnění)  biotopu i pro jiné druhy vodních ptáků a živočichů, kteří onu posekanou plochu využívají a potřebují zejména v období jarního tahu k bezpečnému odpočinku, hledání potravy a potažmo i hnízdění.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Každopádně já děkuji moc a moc všem, co se do akce zapojili, přišli a pomohli! Počasí bylo tentokrát navíc hodně větrné, ale i přesto to všichni společně zvládli. Více na fotografiích od Hany Makoňové, která mě plnohodnotně zastoupila a akci organizovala přímo v terénu.
 
Děkuji i všem, co se ozvali, že by mohli přijít v jiný termín a nabídli svou pomoc i v jiných oblastech naší činnosti. Skvělá práce a děkuji.