Tiskové zprávy

06.04.08 - Sýc rousný

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Zajímavý odchyt sýce rousného.

ze dne:

6.4. 08

místo konání:

Plzeň - Doubravka, Sousedská ul.

 

vlastní zpráva:

Doslova husarský kousek předvedli členové DES OP v neděli (6.4.08) večer desítkám přihlížejícím v Sousedské a Partyzánské ulici. U pomníku obětem války před nákupním střediskem Billa chytali poraněného sýce rousného. Ten sice vypadal dezorientovaně, ale létal naprosto skvěle, a tak po několika neúspěšných pokusech s podběráky přišli na řadu speciální ornitologické sítě a změna lovecké taktiky.

 

Sýce pravděpodobně do Doubravky dovezlo osobní či nákladní auto zrovna tak,jako tomu bylo loni v případě nálezu rovněž sýce rousného v Plzni na Klatovské třídě pár metrů od náměstí Míru. Tato naše druhá nejmenší sova (úplně nejmenší je kulíšek nejmenší) loví totiž poměrně často drobné hlodavce a ptáky právě v odpadky znečištěných příkopech u rušných silnic. Proto není žádnou vzácností, že občas je sražena či zachycena projíždějícím automobilem a popovezena z lesa až do rušného velkoměsta. Všeobecné platí, že sovy jsou poměrně lehké, a tak je může projíždějící automobil pouze omráčit a přimáčknout na přední masku či vtáhnout u náklaďáku do prostoru mezi kabinu a návěs s plachtou. Silný vzdušný vír pak neumožní sově, aby se od auta odlepila, a tak jede až na první semafory kolikrát do samotného centra města. A přesně to se pravděpodobně stalo i sýci, kterého jsme se pokoušeli v průběhu celé neděle odchytit.

 

Hned dopoledne volal nájemník domu na Rokycanské třídě 27, že na parkovišti za domem sedí malá sova. Jelikož jsem byl u jiného případu, požádal jsem pána, aby sovu přiklopil bedýnkou a počkal na náš příjezd. Za chvilku však volal, že mu sova ulétla na sousední strom a tam že sedí. Na stromě jsem ji nechytil ani já, a tak jsme se z vnitrobloku Sousedské ulice postupně po jednotlivých stromech dostali až do Partyzánské. Tady se sýc usadil cca 7 m nad zemí na vysokou jedli u pomníku padlých a bylo jasné, že honěním ho nechytneme. Nechali jsme proto sovu uklidnit a na lokalitu se vrátili až v podvečer. Sýc seděl na stejném místě, a tak jsme kolem stromu začali stavět ornitologické sítě ve snaze ptáka do nich natlačit. Bohužel bylo to těsné, síť přelétl a sedl na ještě vyšší stromy. Nezbylo nám tedy nic jiného než ho po sídlišti honit tak dlouho až se usadil do čtyři metry vysoké tůjky. To byla jeho chyba, jelikož dobře postavená ornitologická síť kolem stromu mu nedala téměř žádnou šanci. Přesněji řečeno v 19.20 hod. se zatřepal v ornitologické síti a následně jsme se mohli nejenom se sýcem rousným vyfotit, ale i všem těm zvědavým přihlížejícím pochlubit. Momentálně je sýc na pozorování ve voliéře a pokud se nezjistí vážnější zdravotní problémy, bude za pár dní okroužkován a vypuštěn zpět do volné přírody. Tentokrát ne však na Doubravku uprostřed sídliště, ale v lese, kde bude mít nejenom klid, ale i dostatek přirozené potravy.

 

Na fotografiích:

Pavla Linhartová a Miloš Paisker se sýcem rousným po náročné nedělní odchytové akci.

 


za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Podrobnější informace k tématu na mobilu 777 145 960 (K. Makoň)

 

zpráva ke stažení ZDE