Tiskové zprávy

28.03.08 - Želva nádherná

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Želva nádherná na česlech turbíny PMDP

ze dne:

28.3.08

místo konání:

Plzeň - Denisovo nábřeží, ř. Radbuza

 

vlastní zpráva:

27.3. 08 kolem 20. hodiny večerní telefonoval na naši zásahovou linku zaměstnanec Plzeňských městských dopravních podniků, který čistil česla náhonu vodní turbíny nad jezem u Mráčku a našel na nich zachycenou exotickou vodní želvu. „ Není to poprvé, co jsem našel živé zvíře, které do naší přírody nepatří. Někteří lidé jsou prostě nenapravitelní, želvu musel do řeky někdo vypustit a nebo mu utekla ze špatně zabezpečeného jezírka. Každopádně ji máme chycenou můžete si ji tady na Dopravních podnicích vyzvednout.“

 

Ve skutečnosti se jednalo o poměrně velkou samici želvy nádherné, které se běžně prodávají a chovají jako nenáročné malé vodní želvičky za pár korun v každém supermarketu. Želvy nádherné jsou dlouhověké želvy, což v praxi znamená, že pokud ji pořídíte malému školákovi například za vysvědčení v první třídě, tak máte téměř 100% jistotu, že ještě za patnáct dvacet let se budete muset a pravděpodobně už pouze vy o želvu starat. A to je právě ten problém. Většina lidí se pak velké, kousavé želvy a starostí o ni zbaví tím, že ji jednoduše vypustí do volné přírody. Ono také každý den měnit zapáchající vodu v miniaturním terárku, shánět krmení a řešit další chovatelské záležitosti není sice nic příjemného, ale na druhou stranu, sami jste si na tento problém před lety dobrovolně „zadělali“. Proto nelze pak zvíře vzít a pod zástěrkou volnosti a svobody pustit do návesního rybníka, jezírka, či řeky. Nepomůžete tím totiž ani želvě a ani naší přírodě. Želva nádherná není naším původním živočišným druhem, její domovinou je Střední USA a Severní Amerika. V našich vodách a zeměpisné šířce sice bez vážnějších problému přežívá, zatím se naštěstí ani nemnoží, ale může napáchat nemalé škody. Želva nádherná je totiž masožravá, dravá a vždy při chuti. V tůňce, kde se například rozmnožují naše žáby, může pak kompletně zlikvidovat jak jejich vajíčka, tak pulce či všechny menší obojživelníky. Mimo jiné, počty těchto želv se v našich vodách důsledkem lidské nedbalosti a nezodpovědnosti zvyšují natolik, že ostatní původní živočichové, včetně ryb, zejména v menších vodních nádržích nemají téměř žádnou šanci.

 

Proto každou chycenou či nalezenou želvu nádhernou už nikdy zásadně nevypouštíme do volné přírody. Vždy se snažíme najít náhradního zodpovědného chovatele, který bude schopen se o živočicha maximálně postarat. Většina námi odchycených či nalezených želv nádherných putuje například do velkého oploceného jezírka pana Romana Jurečka, který želvy nejenom chová, ale i zimuje. Samozřejmě spolupracujeme i s jinými chovateli, jelikož za 15 let naší činnosti bychom měli na stanici již desítky, možná i stovky opuštěných zvířat, která přestala své původní majitele bavit a ti je zcela drasticky a nezodpovědně vyhodili.

 

Proto Vás všechny za původní i nepůvodní druhy zvířat žádám o zodpovědný přístup k této problematice a pořizujete-li si živé zvíře, tak byste měli vědět, co vše a na jak dlouho Vás to bude stát.

 

Na fotografiích:

Spoluzakladatel Záchranné stanice živočichů v Plzni Václav Kural starší a nádherná želva nádherná.

 


za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Podrobnější informace k tématu na mobilu 777 145 960 (K. Makoň)

 

zpráva ke stažení ZDE