Tiskové zprávy

25.03.08 - Sýkora koňadra

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Sýkora koňadra Paříž - Lobzy

ze dne:

25.3.08

místo konání:

Plzeň – Lobzy

 

vlastní zpráva:

Další zajímavá zpráva z ptačí říše a o kroužkování volně žijícího ptactva.

V úterý (25.3.08) jsme obdrželi dalšího kroužkovaného pacienta. Tentokrát se jednalo o dospělou samici sýkory koňadry s ornitologickým kroužkem až z daleké Francie.

 

Nález kroužkovaného ptáka nahlásila paní Durasová z Plzně Lobez. Té sýkora omylem zalétla přes odvětrání od digestoře až do kuchyně, kde chvilku bloudila a zmateně poletovala. „ Nebylo to poprvé, a tak jsem hned spěchala otevřít okno, aby se sýkorka dostala co nejdříve ven. Bohužel, jak jsem odhrnula záclonu, pták ve snaze vyletět, narazil přímo do skleněné výplně a padl na zem. Chvilku jsem čekala, zda se ještě neprobere, ale bohužel. Když jsem ji nesla zakopat na zahrádku, všimla jsem si, že má na noze kroužek. To víte, je to tak malé, že já to nepřečtu, a proto jsem Vám raději zavolala“ říkala paní Durasová, když mi bezvládné tělíčko kroužkované sýkory předávala.

 

Převzal jsem tedy mrtvou sýkoru, poznamenal si datum celé události, lokalitu a přesnou adresu. Doma jsem pak určil pohlaví, sundal hliníkový plíšek a pod lupou s údivem zjistil, že se jedná ne o náš kroužek Národního Muzea Praha, ale ornitologický kroužek Musea Paris. Předběžně tedy odhaduji, že sýkora koňadra, která narazila do okna atriového rodinného domu v Plzni Lobzích v Rohové ulici, byla kroužkována někde ve Francii, což je na sýkoru docela hodně daleko! Každopádně všechna zjištěná data včetně kroužku odešlu do naší Kroužkovací stanice N. Muzea Praha a ti vykorespondují s příslušným Pařížským muzeem další podrobnosti.

 

Na závěr jen připomínám, že je to během posledních 7 dnů druhý nález kroužkovaného opeřence a že nám ta letošní sezona začíná docela zajímavě.

 

Jinak dnes (25.3.08) přesně ve 12:00 hod dorazil na hnízdo v Hlinném u Tachova náš letošní první čáp bílý. Do Hliného létá čáp jako jeden z prvních již třetím rokem a je to opravdu jeden z těch prvních hlášených čápů v našem regionu, kteří se vracejí ze zimovišť. Pozor! V Plzeňském kraji bylo možno vidět dva čápy téměř celou zimu. Pohybovali se zejména kolem Blovic, Žákavé, Spáleného Poříčí a Horažďovicka. Tyto čápy nepočítám mezi pravé posly jara a to, že je někdo někde viděl stát na hnízdě třeba už před týdnem je sice možné, ale určitě to nebyli čápi, kteří se v těchto dnech teprve vracejí na svá hnízda.

 

 

Na fotografiích:

Ornitologický kroužek Pařížského Muzea sundaný z uhynulé sýkory koňadry, která se zabila nárazem do okna v Plzni – Lobzích.

 


za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Podrobnější informace k tématu na mobilu 777 145 960 (K. Makoň)

 

zpráva ke stažení ZDE