Tiskové zprávy

4.11.2021 Přikrmování ptactva v zimě

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 11. 2021
 

Níže posílám víc než aktuální a velice pěkný plakátek od kolegyně a naší příznivkyně paní Jitky Karlové od Borského parku. Ta po loňské zimní sezóně a péči o dvě naše ptačí krmítka přišla s nápadem, že je třeba informovat veřejnost o správném způsobu přikrmování ptactva a veverek. Plakátek se jí velice povedl, děkujeme a zároveň přikládáme i její autorský text pro media a ty, kteří se problematice rovněž věnují.
 
Pomáháme zvířatům a ptákům – hlavně v zimě
Jitka Karlová, Plzeň
 
Pomalu ale jistě se k nám opět blíží zima, období, kdy ptáci, veverky a další obyvatelé našich lesů a parků potřebují čím dál tím více naši pomoc. A pokud se s nimi budeme chtít i nadále potkávat při našich procházkách a při pobytu v přírodě, měli bychom jim pomáhat. Jejich přirozené zdroje potravy stále ubývají. Změny v krajině, nevhodná skladba dřevin, perfektně posekané louky a zastavěné zahrady beze stromů, keřů a rostlin jsou přesně tím, co ničí naši flóru a faunu. 
 
Jsme to tedy převážně my sami, kdo svými zásahy do přírody významně ovlivňuje životní podmínky ostatních živočichů. Tak se stává, že to co bylo dříve naprosto přirozené, se dnes musí chránit zákonem. Je to třeba sysel nebo veverka, kterých bohužel díky změnám v přírodě a ničením jejich přirozeného prostředí stále ubývá. 
 
Proto se na vás, kterým nejsou lhostejní ti, kteří obývají naše lesy a parky, obracíme s prosbou, abyste jim pomohli překonat těžké zimní období, tak skoupé na jejich přirozenou potravu. Prosíme, ale opatrně. Víme, že to není vždy jednoduché, a proto jsme pro vás připravili malého rádce, který vám ukáže, jak nejlépe pomoci těm, kteří to potřebují.