Tiskové zprávy

4.11.2021 Srna, muflon, labuť, poštolka

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 11. 2021

Pokud bych měl první polovinu tohoto týdne definovat přesně, asi bych to musel napsat následovně: „ Srna, muflon, srna, labuť, labuť, poštolka, labuť, poštolka……“.
 

Srna, muflon, srna
Celkem třikrát na stejné místo vyjížděli policisté a myslivecký hospodář od pondělí tohoto týdne. Nehody, při kterých dojde ke střetu dopravního prostředku se zvěří, jsou dnes a denně častější. Posunutím času je tma už kolem 18. hodiny, sklizená pole, opadané listí, ztráta přirozeného úkrytu a zvěř v neustálém pohybu. To vše mělo za následek, že téměř ve stejném místě, tam kde vede silnice přes polesí Zábělá, jsme měli hlášenou v pondělí sraženou srnu, v úterý trofejního statného muflona a ve středu další srnu. Desítky dalších dopravních nehod se zvěří hlásí dopravní policisté a myslivci z celého Plzeňského kraje. Věnujte tomuto tématu prosím zvýšenou pozornost, jezděte opatrně a počítejte s tím, že zvěř na vozovce můžete snadno potkat i tam, kde byste ji nečekali. Navíc snížená viditelnost a tma Vám ani zvěři nedávají příliš velkou šanci. To potom škody na majetku i zvěři jdou do statisíců a je lepší jim rozhodně předcházet, než je pak složitě řešit. V případě dopravní nehody se zvěří kontaktujte rovnou policii na lince 158 anebo místně příslušného mysliveckého hospodáře, a to i v případě, že jste zvěř nesrazili přímo vy.
Labuť, labuť, poštolka, labuť, poštolka
Holoubkovský rybník na Rokycansku a na něm jedno z labutích mláďat má v noze seknutý rybářský háček!  Kolem nohy namotaný vlasec, který tahá za sebou.  Evidentně to odrostlé, létající mládě bolí, kulhá, poletuje, ale chytit se dát nechce. Až na druhý pokus se mi ho konečně podařilo v úterý (2. 11. 2021) s kolegyní Marií Peroutkovou odchytit a háček z nohy vyndat.
Téhož dne odchytávám s panem údržbářem Milanem kroužkovanou poštolku, která se omylem zatoulala do obrovské haly ovoce – zeleniny centrálního skladu potravin u Dobřan. Za pomoci údržby a plošiny se nám nakonec poštolku podařilo odchytit do ornitologické nárazové sítě. Odečetli jsme kroužek, nakrmili ji a druhý den za světla vypustili ze ZSŽ na Doubravce. Podle kroužku se jednalo o loňské mládě kroužkované (3. 6. 2020) Milošem Paiskerem v naší budce u Černic (Plzeň).
Další hlášenou labuť s rybářským vlascem do krve zaříznutým na noze marně hledám ve středu (3. 11. 2021) na řece Berounce ve Žloukovicích u Nižboru. Projel jsem a dronem poctivě prolétl celý úsek Berounky od Stradonic až po Žloukovice a labutí pár s poraněnou labutí bohužel nenašel. Jóóó, kdyby labuť měla na krku ten „odporný“ červený ornitologický límec, tak bychom     po ní mohli vyhlásit „celostátní“ pátrání a mohli ji ještě zachránit. Takhle s největší pravděpodobností o končetinu přijde, jelikož podle oznamovatelů byla noha vlascem zaškrcena tak, že krvácela a labuť ji nemohla ani používat!
A následuje další labuť s poraněnou nohou. Je středa (4. 11. 2021) podvečer a kolegyně Marie Vaněčková s rodinou hlásí poraněnou labuť ze Seneckého rybníka v Plzni Bolevci. Mladý pták se podle všeho srazil od dráty el. vedení nedaleko rybníka a na vodu se za pomoci křídel doplácal. Tady však tvrdě narazil na domovský pár, který ho nekompromisně vyhnal z vody do lesa. Labuť jsem za pomoci Vaněčků odchytil, vyšetřil a převezl na řeku Berounku do Dolan. Svaly na noze jsou zhmožděné, kosti naštěstí vcelku, kůže odřená, krk špinavý od nárazu na drát, a tak rehabilitace a rekonvalescence na nezamrzající vodě labuti prospěje mnohem více než chov a stres v zajetí.
A další uvězněná a kroužkovaná poštolka. Tentokrát pták, který se dostal za ochrannou síť proti holubům a nenašel cestu ven. Poštolka s ornitologickým kroužkem, shodou náhod původně náš pacient a malé nevzletné mládě donesené do ZSŽ Plzeň loni 13. 6.2020 a následně ze stanice na Doubravce vypuštěné 4. 7. 2020, se pohybovala a snažila dostat ven ze zasíťovaného historického vnitrobloku budovy kousek od náměstí Republiky,  Zbrojnická 1.  Naštěstí si dravce všimli dělníci pracující na rekonstrukci vnitřních prostor domu, zavolali mi a následně hodně pomohli při jejím odchytu. Odečetl jsem ornitologický kroužek a poštolku vypustil na poli za městem.
A to je zatím vše, co se za poslední čtyři týdny na naší ZSŽ v Plzni událo a co jsme v rámci naší činnosti řešili.  V sobotu máme v plánu brigádu v přírodní rezervaci u Nýřan, a tak kdo by se chtěl přidat a pomoci, nechť mě kontaktuje ideálně SMS na můj mobilní telefon. V plánu je natahování ocelových lan na lávky a čištění okružní stezky pro pěší.
 
Děkuji všem.