Tiskové zprávy

15.8.2021 Z provozního deníku srpen

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 8. 2021
 
Z provozního deníku srpen 2021
 
Výzva „labutí parta“ vyřešena

Děkuji všem, co nám nabídli své oplocené i neoplocené areály s vodní plochou a rybníky pro naši partu šesti osiřelých labutí. Nakonec jsme labuťátka okroužkovali a vrátili zpět přírodě a vypustili je  na parádní rybník s ostrůvkem, kde mají dostatek přirozené potravy a bezpečná místa k odpočinku i nocování. Ještě jednou děkujeme a vážíme si velice každé nabídky a snahy pomoci. Mláďata budeme i nadále sledovat a díky ornitologickým kroužkům máme poměrně velkou šanci je následně i dohledat a kontrolovat.  Děkujeme
Alexandr velký bez horní části zobáku
V sobotu 14. 8. 2021 ve 20:20 hod. převzala odchytová služba Městské policie Plzeň v ulici Luhová, Plzeň – Malesice od náhodného nálezce nádherně vybarveného staršího papouška Alexandra velkého. Létajícího papouška nám hlásili střídavě obyvatelé Radčic a Malesic již několik dní, ale odchytit se ho podařilo až tuto sobotu. Alexandr nemá horní část zobáku, o kterou pravděpodobně přišel již v chovu u svého původního majitele. I přesto, že chybějící horní čelist zobáku je pro každého ptáka kolikrát i fatálním handicapem, tento papoušek se naučil s defektem fungovat a zdatně se nakrmí a loupe třeba i slunečnicová semena. Bylo by dobré, aby se nám co nejdříve ozval jeho majitel a papouška si u nás převzal.
Žlutá andulka
To samé platí i o samečkovi žluté andulky dovezeného rovněž Městkou policií Plzeň. Ta byla odchycena 11. 8. 2021 v Plzni na Borech v ulici V Bezovce 32. Andulka má chovatelský kroužek a rovněž by bylo žádoucí, aby si ji její majitel vyzvedl co nejdříve. Servis a péče o uniklá zvířata domácí či exotická není naší hlavní náplní a na dlouhodobý chov těchto zvířat nejsme úplně ideálně vybaveni.
Bobr v nádrži na dešťovou vodu
V sobotu 14. 8. 2021 jsme mezi monitoringem a kroužkováním labutí velkých vyjížděli k případu bobra evropského spadlého do betonové retenční nádrže, bezpečnostního přepadu dešťové vody na čistírně odpadních vod ve Starém Plzenci.

Jak se bobr do nádrže bez vody dostal, jsme nezjistili, ale sám vylézt ven opravdu nemohl. Na místo nás přivolala obsluha čistírny, která všechny nádrže v objektu  pravidelně kontroluje. Tuto sezonu se však nejedná ani zdaleka o ojedinělý případ, bobra hned dvakrát po sobě odchytávali strážníci Městské policie Plzeň. Dle informace od kolegů, tak jeden zbloudilý bobr se pohyboval večer na Americké třídě v Plzni kousek od řeky Radbuzy. Podruhé vyjížděli strážníci k odchytu dalšího bobra do areálu plzeňského pivovaru.

Ve všech třech případech byl náš největší hlodavec odchycen a vypuštěn na nejbližší řeku. Výskyt a pohyb bobrů na plzeňských řekách dlouhodobě monitorujeme a je běžný. Podle zjištěných dat je populace bobra evropského v Plzeňském kraji na svém vrcholu, a tak zejména mladí samci jsou kolikrát v rámci přirozené přírodní selekce vyhnáni mimo vodu a z teritoria domovských rodin, které si své území nekompromisně střeží.

Za posledních deset let jsme dokonce zachytili i několik úhynů mladých samců, kteří byli pokousáni či zabiti jiným bobrem. I tak si příroda sama reguluje počty divokých zvířat v ekosystému.

Na fotografiích vyproštění a vypuštění bobra evropského po pádu do betonové nádrže ČOV ve Starém Plzenci.  Bobr vypuštěn zpět na řeku Úslavu na lokalitě.