Tiskové zprávy

10.8.2021 Prima PARTA

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
10. 8. 2021

Prima parta

Než dorostou, dopeří a budou létat, budeme muset ještě minimálně dva měsíce počkat. Tři jsou od Postřekova z Pařezova a další tři z obory Horšov u Horšovského Týna. Pět je jich šedých (tmavých), jedno je bílé (světlé). Celkem je jich šest a jsou to sirotci.

Je pondělí 5. 7. 2021 podvečer a střídavě volají obyvatelé Starého i Nového Pařezova u Postřekova, že téměř uprostřed vsi pochodují tři bezprizorní mláďata labutě velké bez rodičů. Jedu na lokalitu i s dronem a v mapách studuji jak Postřekovskou rybniční soustavu, tak Černý potok (Čerchovku) či rybníčky u Pařezova. Tajně doufám, že někde na potoce najdu rodiče s ornitologickými kroužky a dalšími mláďaty, jak se přesouvají z rybníka na rybník a tři labuťata jim vrátím.

Bohužel po dvou hodinách usilovného pátrání, vybití všech baterek u dronu a kontrole všech vodních ploch jsem labutí rodinu nenašel a byl nucen tři labuťata převézt k nám do záchranné stanice živočichů.
Chov labutí v zajetí ještě k tomu na poměrně malé vodní ploše s komplikovaným oběhem vody a složitou filtrací má své limity, a tak zhruba po měsíci je filtrace ucpána trusem a granulemi tak, že přestává fungovat. Přičteme-li k tomu skutečnost, že ve voliéře je už jedna odchovaná kachna divoká a jedna rovněž odchovaná husa velká, je to pět ptáků produkujících denně půl kýble kašovitého trusu.

A aby toho nebylo málo, tak v sobotu 8. 8. 2021 přivážíme z celodenního monitoringu a kroužkování labutí další tři labutí mláďata pohybující se již týden bez rodičů na rybníku v oboře u Polžic a Horšova nedaleko Horšovského Týna. Rodiče nikde, nejmenší mládě má poraněné pravé oko a bez rodičů tak malým mláďatům dávám venku v přírodě maximálně týden či dva.
Ani v tomto případě nevíme, co se vlastně na lokalitě stalo a kdo či co stojí za ztrátou obou rodičů.  Každopádně pravděpodobnost, že by rodiče mláďata úmyslně opustili je malá, a tak v současné době máme na stanici celkem 6 bezprizorních labutích mláďat, pro která nutně sháníme náhradní bydlení. Ideální by byl větší, ovšem řádně oplocený rybníček s travnatou plochou, rákosinou a vhodným výlezem z vody, pokud by byl na rybníku ostrůvek, tak by to byla úplná pecka. Labutě můžeme samozřejmě rozdělit po třech na dvě skupiny.

Zkrátka, hledáme kolegu, který by si chtěl nechat dobrovolně zničit přírodní rybníček touto partou, vlastní či má proti liškám oplocenou a adekvátně zabezpečenou vodní plochu, bez norka. Granule na dokrmení mláďat dodáme, ornitologické kroužky rovněž a před zimou bychom ptáky přesunuli na hromadné zimoviště, pokud by z rybníka neodletěly samy. Pokud by se našel bezpečný zámecký park či jiný vhodný objekt, kde by mohly labutě na adekvátní vodní ploše dorůst, hodně by to nám i labutím pomohlo.

Případní zájemci pište prosím na náš e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a i tady platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele. J  Děkujeme. J

Pro lepší rozhodování posílám několik fotografií od Taťány Typltové  z dnešního dne.