Tiskové zprávy

30.7.2021 Středa, čtvrtek, pátek

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
30. 7. 2021
 
Středa, čtvrtek, pátek - zajíci a kukačka

 
Záchranářská sezóna je v plném proudu a již třetí měsíc řešíme spolu s kolegy a odchytovou službou Městské policie Plzeň desítky zásahů, výjezdů a zvířecích pacientů. Od mláďat až po dospělce, v tomto týdnu pak nejčastěji kolize živočichů s dopravou a automobily.

Jenom tento týden v rozestupu tří dnů od středy do pátku jsme na Bolevci, Lochotíně a Košutce řešili tři zásahy u zajíců polních. Pravděpodobně se jedná o důsledek dalších zaječích námluv a přesun zaječích „frajerů“ z okolní krajiny za „holkama“ do města.  

Zajíců (samic s mláďaty) máme v Plzni totiž dlouhodobě víc, než mají myslivci v honitbách kolem Plzně, a tak není divu, že tento týden se to tak nějak na ÚMO 1 sešlo.

Inu jak je vidět, námluvy a pohyb prostředí neznalých „frajerů“ ve městě je kolikrát mnohem nebezpečnější, než hopkání a zevlování na polní cestě někde rádoby v divočině. 

Dospělý samec zajíce polního s useknutým pravým předním během odchycený ve středu 28. 7. 2021) paní Koželuhovou v Ledecké ulici musel být v důsledku zranění a zdravotního stavu veterinárním lékařem nakonec utracen. Škoda ho.
Dalšího tentokrát autem sraženého zajíce nám dovezly (ve čtvrtek 29. 7. 2021) v papírové bedně na záchrannou stanici po telefonické domluvě dvě duchapřítomné dámy včera z konečné tramvaje číslo 1 v Plzni Bolevci.  I v tomto případě se jednalo o samce s ochrnutými zadními běhy, neschopností pohybu a tržnou ránou na boku. Bohužel ani tady nebyla četná poranění slučitelná s dalším životem zvířete.
Dnes (30. 7. 2021) autem sraženého polomrtvého zajíce našla mladá žena pro změnu ležet u krajnice vozovky před konečnou tramvaje číslo 4 v Plzni na Košutce. I v tomto případě zajíc četná poranění a traumata nepřežil.
Odpoledne (30. 7. 2021) pak přivezl na záchrannou stanici pan M. Rajniš ze silnice od Konstantinových Lázní kukačku, která se přimotala mezi dvě navzájem se míjející auta. Kukačka je po otřesu zatím lehce dezorientovaná, nelétá a viditelně těžce dýchá. Veterinář naordinoval „klid na lůžku“ a uvidíme, zda se alespoň ona z kolize s vozidly vzpamatuje.

Tak krásného a zajímavého ptáka jsme nemohli nechat bez nafotografování, a tak přikládáme fotografie od Taťány Typltové, Plzeň. Foceno samozřejmě ve voliéře po předání nálezcem.