Tiskové zprávy

22.7.2021 Jiřičky a břehule

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 7. 2021
 

Jiřičky a jejich hnízda.
Jedna z posledních a pro nás klíčových hnízdních kolonií jiřiček obecných je v ZD Červený Hrádek. Na jedné ze starších budov se nachází několik desítek přirozených hnízd včetně námi vyrobených a nainstalovaných hnízdních náhražek.
Na tuto kolonii pravidelně vozíme k adopci mláďata jiřiček z lidmi zničených a stržených hnízd. U adopce mláďat jiřiček dosahujeme poměrně velké úspěšnosti, o čemž svědčí i data z kroužkování a kontrolní odchyty původně adoptovaných mláďat prokazatelně hnízdících na lokalitě.
 
Na fotografiích kolega Miloš Paisker při kontrolním odchytu jiřiček a kroužkování.
Břehule říční v haldě zeminy u Nýřan.
Břehule říční je přímá příbuzná jiřiček obecných, jen hnízda si nestaví z hlíny někde v rohu okna či na fasádě, ale hrabe si hnízdní nory. I břehule byly v minulosti relativně hojným druhem využívajícím k hnízdění funkční pískovny, stržené břehy a deponie zeminy. Nory břehulí se leckde počítaly na stovky, přičemž dnes když v plzeňském kraji najdeme pár ostrůvků s 10, 20, 30 hnízdními norami, tak už to považujeme za malý zázrak. Aby i vás jsme trochu potěšili, tak přikládáme fotografie z kroužkování břehulí na kolonii nedaleko Nýřan.