Tiskové zprávy

17.7.2021 Záchranná akce s vodními záchranáři

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
17. 7. 2021

Další záchranná akce s vodní záchrannou službou.

Bohužel se na Hracholuské přehradě kousek od Plzně nejedná o ojedinělý případ. Vodní ptáci, nejčastěji labutě zamotané do rybářského vlasce či chycené na rybářský háček, se zde řeší každý rok a ani ten letošní není výjimkou.

První výjezd s Vodní záchrannou službou – Plzeň jsme absolvovali již tento čtvrtek 15. 7. 2021. Dopoledne nám totiž byla nahlášena dospělá labuť patřící k místnímu hnízdícímu páru (se čtyřmi mláďaty) se zaseknutým rybářským háčkem v levé noze. Jenže pacientů a zásahů je teď v sezóně tolik, že na Hracholuskou přehradu jsme se dostali až pozdě odpoledne s tím, že kolegové z Vodní záchranné služby Plzeň se pokusí labutí pár v rámci své pravidelné kontrolní objížďky najít sami.

Jak jsem již psal v úvodu, není to poprvé, co nám právě vodní záchranná služba pomohla a díky ní se podařilo poraněné zvíře zajistit. Hracholuská přehrada má 21 říčních km a spoustu zátok a poměrně dlouhých přítoků. Hledání poraněného ptáka  na tak velké ploše je i dronem komplikovaná záležitost, a tak bez pomoci motorového člunu vodních záchranářů bychom byli téměř bez šance.
 
Čtvrteční pátrání však nedopadlo, přes veškerou snahu od Butova až k hrázi jsme onu labutí rodinu vůbec nenašli.

To samé se opakovalo i v pátek, kdy opět členové Vodní záchranné služby Plzeň sami hledali labutí rodinu při své pravidelné kontrole Hracholuské přehrady.
 
Až v sobotu 17. 7. 2021 se nám všem poštěstilo a labutí rodinku se čtyřmi mláďaty se podařilo záchranářům najít v přítoku z Úterského potoka. Samec se zaseknutým rybářským háčkem v kloubu levé nohy a táhnoucí za sebou vlasec s olůvkem byl podstatně pomalejší, zdržoval se dál od samice s mláďaty.

K rodině se vrátil až po ošetření. Počítáme, že se mu rána zhojí co nejdříve, i když i tak tento způsob zranění je pro labutě dlouhotrvajícím problémem, kolikrát i doživotním.

Na přiložených fotografiích profesionální záchranný tým Vodní záchranné služby Plzeň sloužící na Hracholuské přehradě. Děkujeme za spolupráci, technickou podporu a pomoc při odchytu jak poraněného samce, tak mladých labutí na kroužkování.

Pohled do historie:

Samice - partnerka labuťáka a matka čtyř mláďat se Slovinským ornitologickým kroužkem odchycena a ošetřena vodními záchranáři na Hracholuské přehradě 9. 8. 2019. Rovněž pták zamotaný do rybářského vlasce.

Tentýž labutí samec LA 1586 námi a vodní záchrankou již jednou odchycený a ošetřený na Hracholuské přehradě 23. 6. 2016.

Fotografie z archivu DES OP-  zásah na Hracholuské přehradě rok 2000 a odchyt  labutě s vlascem na noze za asistence Policie ČR – ood. Město Touškov.