Tiskové zprávy

12.7.2021 Stradonice - Nižbor

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
12. 7. 2021

Stradonice - Nižbor - nekonečný příběh.


V pátek 11. 6. 2021 jsme z důvodu hnízdění a vodění tří mláďat řešili přímo na místě odchyt a komplikovanou starou frakturu pravého křídla u labutího samce  hnízdícího na řece Berounce ve Stradonicích pod Nižborem (BE).
Operovali jsme přímo na místě s tím, abychom samce vrátili k samici a třem čerstvě vylíhlým mláďatům, přičemž dnes 12. 7. 2021 jsme se na lokalitu vraceli s tím, že labutí pár už vodí mládě pouze jedno, to navíc spolklo několik metrů rybářského vlasce, který mu čouhá ze zobáku.

Hanka opět mládě odchytila z kajaku, vlasec jsme mu až ze žaludku opatrně vytáhli a vrátili ho zpět k rodičům. Zároveň jsme mládě okroužkovali, a tak tajně věříme, že jsme letos ve Stradonicích byli naposled.
Cestou zpět jsme ještě nafotografovali několik čekáren MHD, které by chtělo zcela určitě nechat zabezpečit proti nárazu ptáků. Ony tolik architekty, projektanty a investory oblíbené a naprosto nefunkční siluety dravých ptáků v pravém horním rohu by se neměli již 20 let používat a hlavně vůbec nefungují. Úplně zbytečný roční úhyn na těchto třech čekárnách na březích řeky Berounky, musí jít do desítek ptáků.
A abychom zase nekončili s pocitem marnosti a údivem nad lidskou bezohledností, dovolím si jako příklad ukázat nově - dodatečně zabezpečenou čekárnu MHD v Mirošově.
Mirošov ptákům! 
Čekárna před zabezpečením od projektanta a dodavatelské firmy.
Palec nahoru pro místní mirošovské aktivisty, kteří z úplně stejně nevhodné a pro ptáky nebezpečné čekárny se siluetou dravců udělali velice vkusnou a funkční a pro ptáky bezpečnou čekárnu!
Děkujeme a velikánská pochvala snaze věci řešit a zdravému rozumu!!! Foto a realizace: Petra Maříková