Tiskové zprávy

11.7.2021 Hnízdo čápa bílého pro NÁRODNÍ MUZEUM

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 7. 2021
 
Hnízdo čápa bílého pro NÁRODNÍ MUZEUM PRAHA.

Letošní hnízdní i kroužkovací sezóny čápů bílých pomalu ale jistě jdou do svého finále, a tak i tuto tiskovou zprávu věnuji čápům bílým.

Další hnízdo čápa bílého jsme realizovali tento pátek 9. 7. 2021 přímo v nově připravované zoologické expozici Národního muzea Praha v hlavní budově na Václavském náměstí.

Přípravu na tuto alespoň pro nás velice zásadní a prestižní akci jsme již jednou avizovali a věřte, že nebylo lehké vše vymyslet, připravit a zajistit tak, aby napodobenina čapího hnízda vypadala jako od opravdových čápů.

Co vše bylo potřeba udělat a zajistit, než takové čapí hnízdo vznikne, si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Sběr a příprava hnízdního materiálu vhodné velikosti a složení dřevin větví bez listí včetně prvotního ošetření na ZSŽ v Plzni.

Příprava vrstvené horní krycí desky s hnízdní jamkou, následně fixované ke kovovému rámu, vymezujícímu výšku hnízda.

Převoz materiálu do mrazíren k hlubokému zmrazení z důvodu vymrznutí hmyzu, roztočů a plísní. 10 dnů v teplotě – 27 °C nám MRAZÍRNY Plzeň - Dýšiná a.s. věnovaly pro Národní muzeum Praha zdarma!
Děkujeme a jsou to vlastenci!

Příjezd do Prahy k hlavní budově Národního muzea na Václavském náměstí.

Montáž hnízda přímo v zoologické expozici od uchycení kovového rámu ke stojanu, až po osazení horní krycí desky, nalepení výstelky hnízda a uchycení preparátu samce a samice čápa bílého,  vítajících se na hnízdě při střídání v sezení na snůšce.

Na fotografiích RNDr. Jaroslav Cepák, Hana Makoňová, Karel Makoň, Hanina, David Melichar.

Bylo nám ctí a potěšením tuto akci zrealizovat a děkujeme za možnost se jí aktivně zúčastnit!