Tiskové zprávy

22.6.2021 Labutě na cestách!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 6. 2021
 
Labutě na cestách.


Nikdo neví proč, a co je k tomu vedlo, ale po posledním parném víkendu, kdy se musely nedobrovolně dělit o pláže i vodní hladinu Velkého Boleveckého rybníka s Plzeňany, se labutí pár se sedmi mláďaty v úterý (22. 6. 2021) dopoledne vydal na pěší přesun k řece Berounce.

Na labutí rodinku odpočívající v Senecké ulici upozornili místní obyvatelé. Když jsem dorazil na místo s malou Haninou rovnou ze školy, odpočívala mláďata uprostřed vozovky a měla za sebou cestu po panelech do kopce od Malého Boleveckého rybníka do ulice Nad Štolou, přes silnici 28. října do Vančurovy a Senecké.
Výpravu jednoznačně vedla samice, ta rovněž věděla, kam rodinu vede, a zatímco ona chtěla zahnout k řece Berounce už Řepovou ul., my jsme ji tlačili až do ulice Kamenné. Byla to náročná cesta, zejména pro malá mláďata a ve hře byl i odchyt a odvoz rodiny na Berounku autem. Jenže to by nebylo tak snadné, a tak jsme spolu s místními labutí rodinu k vodě pouze doprovodili a nechali jít pěšky.

Přesuny labutí s mláďaty jsou časté a není výjimkou, že ptáci putují z jedné vodní hladiny na druhou i několik kilometrů. Tím, jak máme většinu labutí u nás okroužkovaných, pak zjistíme, odkud a kam se kdo přesunul a kolik kdo měl mláďat. Proč ale labutí rodina odešla z Boleváku na ř. Berounku je pro nás tak trochu záhada, jelikož labutí pár, označený našimi ornitologickými kroužky, podobnou věc ještě nikdy neudělal! Uvidíme, jak to celé dopadne a budeme doufat, že se na Bolevák nebudou chtít vrátit.