Tiskové zprávy

11.6.2021 A opět Nižbor

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 6. 2021

 A opět Nižbor – Stradonice, ř. Berounka a labutě!
 
A aby toho nebylo málo, tak zase Nižbor – Stradonice, řeka Berounka a labutí pár s mláďaty.

Je čtvrtek večer, když kolega Pavel Moulis ze ZSŽ Rokycany poslal e-mail, že na řece Berounce u Stradonic má jeden z labutích rodičů (vodící tři malá labuťátka) již několik dní ošklivě zlomené pravé křídlo. Zranění je staršího data, labuťák nefunkční křídlo tahá po zemi, šlape si na něj a máchá ho ve vodě. Podle fotografií ho nefunkční křídlo značně znervózňuje a omezuje v celkovém pohybu, což je právě teď s mláďaty docela problém.

Akce vyžaduje rychlý a profesionální zásah. Proto v pátek 11. 6. 2021 odpoledne nakládáme na naší ZSŽ Plzeň s Haninami kajak, dron a věci do vody. Manželka Hana si navíc bere i své  chirurgické „nádobíčko“ a všichni společně vyrážíme směr řeka Berounka (Nižbor – Stradonice – Hýskov). Je krátce po 18. hodině, dronem pročesávám řeku i oba její břehy od Nižboru až dolů k Hýskovu. Celá rodinka je dole po proudu i s poraněným samcem. Hana sedá do kajaku, během chvilky chytá poraněného samce a za necelé dvě hodiny vrací labuťáka po amputaci pravého křídla zpět k partnerce a mláďatům!

Příčina poranění labutího samce nebyla zjištěna, každopádně křídlo bylo natolik poraněné, že jsme neměli jinou možnost než ho amputovat. Komplikovaná fraktura, potrhané vazy a tkáně, obrovský otok a částečná nekróza.

Čistě provedený zákrok přímo v terénu je vždy značně komplikovaný, ale tady to jinak prostě vyřešit nešlo. Navíc rychle provedený zákrok a následná rekonvalescence venku mimo léčebné zařízení je pro labuťáka i mnoho dalších zvířecích pacientů vždy méně stresující. U labutí v době hnízdění a péče o mláďata je tento způsob řešení i efektivnější a lepší.
 
Kontrola zdravotního stavu pacienta a labutí rodinky 24 hodin po zákroku. 13.6.2021