Tiskové zprávy

10.6.2021 Kroužkování čápů II

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
10. 6. 2021

Kroužkování čápů II.

Na hnízdo čápů bílých jsme Vás s naším dronem vzali už několikrát, ale na hnízdě čápa černého jsme spolu ještě nebyli. Dron je obrovský pomocník, který nám i ochraně přírody neuvěřitelně pomáhá a hlavně díky němu se můžeme na jednotlivá hnízda podívat i z úplně jiného úhlu či perspektivy. Díky dronům je naše práce podstatně snadnější, efektivnější a se zjištěnými informacemi i poznatky se pak dá mnohem lépe pracovat. Dron nám pomáhá jak při projektech druhové ochrany, tak při šetření jednotlivých kauz, ekologické výchově, vzdělávání a osvětě.
 
I přesto, že dron je při naší práci zásadním pomocníkem, má jeho používání svá přísná pravidla. Použití dronu ve špatný okamžik pak totiž může být zejména u ptáků velice snadno i rušivým faktorem a nebezpečnou záležitostí. Proto i my máme k používání dronu jasně stanovená pravidla a podmínky limitované výjimkou z příslušné legislativy, zejména té na ochranu zvláště chráněných druhů živočichů.
Kroužkování čápů černých.
Přístup na toto hnízdo čápa černého je značně komplikovaný, a tak jsme kontrolu a kroužkování mláďat pečlivě zvažovali. Navíc fotografie z dronu nám ukázaly, že jedno ze čtyř mláďat na hnízdě má evidentně nějaký zdravotní problém, a tak kontrola byla nakonec i nezbytně nutná. Když už pak kolega Jiří Segeč (na fotografiích), kterému letošní kroužkovací sezóna evidentně svědčí, vylezl až pod obrovské hnízdo černých čápů nedaleko Staňkova, bylo jasné,  že jedno z mláďat bude třeba sundat. Nejmenší čápě na hnízdě má totiž viditelně poškozené (poraněné) pravé křídlo a bok. Jak a kdy k úrazu došlo, jsme bohužel nezjistili, ale už podle přiložených fotografií je patrné, že konec pravého křídla je dlouhodobě ochrnutý, nateklý a bez nejdůležitějších letek a peří. Navíc mládě v důsledku tohoto zdravotního problému je výrazně slabší s poraněním i na pravém boku a pánevní končetině (noze). Každopádně když už kolega Segeč byl nahoře, tak jsme okroužkovali zbývající tři mláďata a provedli kontrolu hnízda.
Nejmenší mládě bude vyšetřeno na veterinární klinice Vedilab v Plzni a o jeho dalším osudu rozhodne způsob léčby a veterinář. Na fotografii Jiří Segeč na hnízdě čápa černého. Dole pak Kamil Forst a Hana Makoňová ml.
Kryštofa má mláďata.
Díky speciální vysílačce, která bohužel po několika dnech sezení na vejcích přestala fungovat, jsme samici čápa bílého Kryštofu (původně však vedenou jako samec Kryštof) díky Bohumilovi Máškovi sledovali od léta roku 2020. Po návratu z afrického Senegalu na hnízdiště do Polžic (13.4.2021) nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku se ukázalo, že samec Kryštof není samec, ale samice Kryštofa. Poslední mapu a data z vysílačky jsme pak dostali koncem měsíce dubna, to už Kryštofa prokazatelně seděla na vejcích. Následně pravděpodobně v důsledku dlouhotrvajících dešťů došlo k poškození vysílačky a od té doby žádná data nepřišla.
 
Každopádně ale podle poslední kontroly to vypadá, že na hnízdě jsou již malá mláďata a že zatím má čapí pár letos šanci na úspěšnou sezonu. Zatím.
Omlouvám se, tohle nejsou Polžice, to je kousek vedle.
Foto stažené z internetu, které mi přišlo hned od několika kolegů.
Tady jsou Polžice a Kryštofa.
Labutí věrnost.
A na závěr přinášíme další důkaz o tom, že i labutě mají své dny a že to s tím soužitím, láskou a tolerancí u labutí velkých nebude asi tak žhavé, jak si my lidé neustále představujeme a říkáme pořád dokola. Tuto fotografii jsme náhodně zachytili na jednom z rybníků na Tachovsku u Nového Dvora. Při kontrole hnízd motáka pochopa jsme totiž narazili i na tento labutí pár, který evidentně řešil partnerskou krizi. Inu všude je něco a i labutě mají své dny.