Tiskové zprávy

15.5.2021 Všechni sedí na vejcích - velká voda

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 5. 2021
 
Všichni sedí a jaro je v plném proudu


Nejen jaro, ale i naše záchranářská sezóna je v plném proudu, k tomu nám trochu stoupá voda v řekách, a tak hodně by nám pomohlo, kdybychom nemuseli řešit zejména nepodstatné věci a zbytečné telefonáty a mohli se plně soustředit na to, co je potřeba. Takže nesbírejte mláďata savců ani ptáků! Nehledejte problém tam, kde není, hlavně nám pomozte při řešení jednotlivých případů. Děkujeme. 

Velká voda a labutí hnízda
Od čtvrtka 13. 5. 2021 řešíme zabezpečení hnízd labutí velkých na rozvodněných tocích Plzeňského kraje. Zatímco někde se už labutí mláďata vylíhla a před velkou vodou je rodiče odvedli do bezpečí, na řece Radbuze náš „sportovní trenér“ rychlostních kanoistů se svou partnerkou stále ještě na potomky čeká. Samice sedí na čtyřech vejcích na hnízdě pod DEPEM a každý, kdo jde kolem, s napětím sleduje, jak voda stoupá.
Situaci samozřejmě řešíme nejen na Radbuze, ale i na Berounce a rybníku Nováček.

Jako každý rok jsme ve spojení jak s kolegou Petrem Vicendou z povodí Vltavy, tak Dagmar Svobodovou z OŽP MMP a máme přesné informace každý den. Zároveň nám pomáhají i kolegové od Městské policie Plzeň a pravidelně kontrolují hnízdo, zejména v noci.
Labutí pár (trenér se svou partnerkou) na řece Radbuze v Plzni Doudlevcích.
Doslova na poslední chvíli hnízdo námi kroužkovaného páru labutí se šesti vejci zachraňovali v pátek dopoledne na řece Berounce pod Zvíkovcem místní dobrovolní hasiči s naším kolegou Jiřím Segečem (Odloučené pracoviště DES OP - ZSŽ Kožlany). Bohužel samice seděla na vejcích už částečně ponořených ve vodě a na přesunuté náhradní hnízdo se zase pak odmítala vrátit.
Situaci řešíme, monitorujeme a děkujeme všem, kteří nám v tom pomáhají.