Tiskové zprávy

18.3.2021 Příběhy, které píše sám život I.

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
DOBROVOLNÝ EKOLOGICKÝ SPOLEK – OCHRANA PTACTVA
Záchranná stanice živočichů Plzeň
www.desop.cz
 
18. 3. 2021
 
Příběhy, které píše sám život.

Dnes jsem byl opět na kontrole řeky Mže od Malesic až do Štruncových sadů. U Lochotínské (Červené) lávky kousek od mostu Gen. Pattona přes řeku Mži jsem pak potkal hned dvě staré dobré známé. Podle záznamů a čísel odečtených z ornitologických kroužků se jedná o „kámošky“, které mě evidentně poznaly také, jelikož zatímco všem na lokalitě žraly téměř z ruky, tak přede mnou prchaly rychle na vodu.
 
Labuť velká s ornitologickým kroužkem a amputovaným pravým křídlem.
Mládě vylíhlé v roce 2020 neznámo kde se téhož roku srazilo o dráty elektrického vedení, nataženého nad řekou Mží kousek od mlýna v Malesicích. Poraněnou mladou labuť bez kroužku s ošklivě zlomeným a rozdrceným křídlem jsme pak (21. 2. 2020) s  manželkou Hankou odchytili pod jezem v  Malesicích, kousek pod mostem navazujícím na ulici Ke Mži. Konec rozdrceného křídla bylo třeba labuti amputovat.  1. 3. 2020 jsme ji vrátili zpět na lokalitu do Malesic jako trvale handicapovaného jedince a neschopného letu už s ornitologickým kroužkem LA 3660.
Tento postup je zcela běžný a podobně handicapovaných labutí máme různě na řekách několik.  Zatímco některé se spárovaly a normálně hnízdí, jako třeba dnes už 17 let stará, rovněž bez křídla a trvale handicapovaná samice labutě hnízdící s divokým samcem na řece Berounce u Nadryb, tak jiné zatím ještě pohlavně nedospěly a žijí spíše samotářským způsobem života.
To je případ i labutě od Malesic, která se skoro do konce roku 2020 zdržovala na řece Mži v úseku nad Malesickým jezem a jezdila po vodě až do Města Touškova. Přesně po roce, když si na labuť bez pravého křídla téměř všichni zvykli, se nám z neznámých důvodů labuť sebrala a přesunula na Jíkalku ke Kalikovskému mlýnu. A tady se vše zase opakovalo. Nový úsek řeky, noví lidé chodící při řece a desítky telefonátů hlásících poraněnou labuť bez konce pravého křídla. I tady jsme to postupně vyladili, a tak se labuť opět posunula níže a nyní je na nejfrekventovanějším úseku řeky Mže, a to přesně pod Lochotínskou (Červenou) lávkou.
Tady se zdržuje asi již měsíc a opět každý, kdo jde kolem, tak volá, že je tam poraněná labuť. Takže děkujeme všem za zájem a snahu pomoci, ale o této labuti víme, je to náš zvířecí pacient a labuť, která na řece téměř již rok žije, bohužel bez konce pravého křídla. Určitě labuť hlídejte, zejména před volně pobíhajícími psy. Poznáte ji nejenom podle ornitologického kroužku LA3660, ale hlavně podle chybějícího pravého křídla. Labuť je jinak v pořádku, na vodě jí nic neschází a uvidíme, zda i ona si za rok či dva také najde nějakého labutího partnera.
Samice okroužkované kachny divoké opakovaně hnízdící v Sedláčkově ulici.
Viditelně napadá na levou nohu s kroužkem, ale i to je následek starého úrazu a střetu s autem v Sedláčkově ulici, když se tam každý rok špacíruje s mláďaty po silnici a mezi zaparkovanými auty. Řeč je o samici kachny divoké, kterou jsem již držel v ruce dvakrát a kterou jak já, tak strážníci Městské policie Plzeň velice dobře známe.
7. 5. 2018 máme spolu s odchytovou službou Městské policie Plzeň hlášenou dospělou samici kachny divoké s jedním čerstvě vylíhnutým mládětem, pohybující se v Sedláčkově ulici před domem číslo 24. Strážníci jsou na místě dříve, daří se jim kachnu i s mládětem vlákat do vchodu činžovního domu, zavřou dveře a jinak normálně létající kachnu i s malým mládětem profesionálně odchytí. Přijíždím na místo rovněž, oba dva ptáky přebírám, samici kroužkuji a i s mládětem převážím a pouštím na řeku Mži pod Lochotínskou (Červenou) lávku.
O dva roky později 10. 5. 2020 mi hlásí nájemníci třípatrového činžovního domu v Sedláčkově ul. 17 podivné hnízdění kachny divoké na střeše za ozdobným štítem oplechování dešťového svodu. Celkem čtyři čerstvě vylíhlá mláďata mladý muž na střeše odchytil, ale dospělou samici se mu lapit nepovedlo. Přijíždím na místo a přes pootevřený střešní vikýř na hlas odchycených mláďat v koši lákám rozzuřenou matku. Chvilka nepozornosti, rychlá ruka a držím i jinak létající samici. Celou rodinku (čtyři mláďata a jejich matku) následně opět převážím a vypouštím pod Lochotínskou (Červenou) lávkou na řeku Mži.
No a dnes jsem byl u řeky Mže pod Lochotínksou (Červenou) lávkou a z řeky malé Hanině na kousek rohlíku vyběhla kulhající samice s ornitologickým kroužkem se svým kachním frajerem. Mě se, pravda, samice bála, ale kroužek jsem nakonec nafotografoval a odečetl, přičemž se tak trochu bojím, kde zasedne na hnízdo letos?
Jinak na objasnění úhynu labutí velkých na řece Mži v úseku od Malesic po proudu směrem dolů s místními lidmi a veterináři stále ještě pracujeme. Čekáme na výsledky a laboratorní zpracování zajištěných vzorků. Děkujeme všem, co nám úhyn ptáků hlásili.  Dnes už naštěstí nebyla na řece zajištěna žádná uhynulá labuť.