Tiskové zprávy

4.3.2021 Bolevák

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 3. 2021
 
Podezřelý úhyn labutí na Boleváku.
 

V průběhu minulého i tohoto týdne jsme na Velkém Boleveckém rybníku v Plzni odchytili a sebrali celkem čtyři labutě velké s hodně podivným chováním a podezřelými zdravotními problémy.
V první chvíli jsme znejistěli, ale když už nám doslova před očima uhynula třetí labuť mlátící křídly o zem, s poruchou rovnováhy a orientace, šlemy kolem nozder a zobáku, se zalomenou hlavou v křeči, báli jsme se nejhoršího. Naštěstí veterináři byli jiného názoru, a tak dnes, poté co přišly z laboratoře negativní výsledky zajištěných vzorků, jsme podstatně klidnější, neboť původně uvažovaná „ptačí chřipka“ byla 100% vyloučena. Na další výsledky pitvy a příčinu úhynu se čeká, ale zatím to vypadá, že ptáci uhynuli v důsledku rohlíkové monodiety a s tím spojenými zdravotními problémy.
 
Proto také znovu a důrazně žádáme návštěvníky Boleveckých rybníků, aby labutě nekrmili!!!

Zároveň na Boleváku probíhá i pravidelný monitoring a odečítání ornitologických kroužků.
Kroužky měli i dva ze čtyř uhynulých ptáků, a tak díky tomu víme, odkud jsou, jak byli staří a další zajímavé informace.

Poslední torzo labutě, na kterém si už pochutnával některý s predátorů, jsme sbírali na tak zvaném ostrůvku včera 3. 3. 2021.
Kromě kadaveru uhynulé labutě s ornitologickým kroužkem sebrala Hana Makoňová (na fotografii) na ostrůvku i pytel odpadků, který tam zůstal z doby, kdy byl Bolevák zamrzlý.
 Pochopím, že prázdná láhev na pustém ostrově může být pro případného trosečníka otázkou života a smrti, ale v Plzni na Boleváku, který je v dosahu MHD, mi pět skleněných „flašek od chlastu“ + dvě petky a dvoje cigára, přijde jako zbytečný luxus!