Tiskové zprávy

8.2.2021 Smyčka se stahuje - pitva orlů - Velký Bor

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
8. 2. 2021
 
Smyčka se stahuje, pitva orlů prokázala původ otrávené návnady!
 

Za sedmadvacet let činnosti jsem nikdy nezažil tak obrovskou vlnu solidarity a podpory jako dnes. Případ úmyslné otravy čtyř orlů mořských u Velkého Boru nedaleko Horažďovic na Plzeňsku doslova zvedl půlrepubliky ze židle. Každý den dostáváme desítky e-mailů a nabídek spolupráce i podpory. Vyhodnocujeme desítky dat a informací, snažíme se odpovědět každému, kdo nám nabízí pomoc a udržet situaci pod kontrolou. Do toho však ještě probíhá vyšetřování a mnoho dalších úkonů, a tak prosím, pochopte, že ne vždy stihneme na Váš podnět reagovat okamžitě. 
 
Napříč republikou nám volají a píší stovky lidí, kteří nabízejí svou pomoc a podporu. Už dnes přišlo na náš spolkový účet 626222/0300 pod variabilním symbolem 4444 neuvěřitelné množství peněz na vyšetřování případu a odhalení pachatele. Velice si vážíme této podpory. Je to nejen pro nás, ale i všechny další dotčené orgány obrovský závazek. Děkujeme Vám hlavně za Váš zájem, jelikož hlavně díky němu věříme, že se nám podaří posunout celou kauzu výrazně dál, než tomu bylo doteď.
 
Na případu od nás pracují ti nejlepší lidé a díky Vám si můžeme dovolit téměř okamžitě ocenit i jakoukoliv klíčovou informaci k dopadení pachatele. Bohužel se nám ozýváte i s dalšími případy nelegální činnosti. I na těch začínáme díky Vám pracovat!


Pitva otrávených orlů mořeských.

Dnes 8. 2. 2021 byla na Veterinární klinice Vedilab v Plzni (na fotografii MVDr. Oto Huml) provedena pitva všech čtyř zajištěných orlů mořských. Zároveň byly odebrány vzorky na toxikologickou analýzu a určen druh otrávené potravy. Už podle RTG snímků je patrné, že orli pozřeli velké množství zbytků jateční drůbeže a že o předloženou otrávenou návnadu byl mezi dravci velký zájem.
Propojíme-li tento fakt se stopami zajištěnými na místě činu, zcela jednoznačně se zúží okruh na lokalitě zajištěných a skladovaných zbytků z jateční výroby. Přesněji řečeno, čerstvé vnitřnosti z krocana, napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly mořské neodolatelnou potravní nabídkou. Proto se také na lokalitě našli pouze čtyři orli, jelikož u krmení byli první a nikoho jiného k němu už nepustili. Tím je rovněž také jasné, že otrávená návnada musela být na místě cíleně umístěna v době zámrzu a sněhové pokrývky za bílého dne a že pro čtyři orly jí bylo tak akorát a na další zvířata už zkrátka nezbylo. Datu umístění otrávené návnady a otrava ptáků samotná je pak odhadována na cca sedm dní zpět.
Jsme přesvědčeni, že otrávené vnitřnosti z bílého krocana ležely právě tady!
Dnes je už situace a stav na lokalitě úplně jiný. Uživatel pozemku hromady vedlejších živočišných produktů překryl zeminou, hnojiště změněné na kompost přeházel a celkově lokalitu poupravil.

Případ z místního obvodního oddělení si přebrala kriminální policie a ta jej zároveň postupuje i dalším orgánům státní správy k souběžnému šetření. Se všemi složkami jsme v kontaktu a i z jejich strany probíhá samostatné šetření. Další informace k odebraným a na místě zajištěným vzorkům čekáme z akreditované laboratoře do dvou týdnů.
Další velice smutné zjištění je skutečnost, že minimálně dva otrávení ptáci jsou 100 % samice, určení pohlaví zbývajících dvou orlů bude ověřeno laboratoří.

Ještě jednou děkujeme všem za podporu a určitě nepřestávejte případ sledovat.
 
Závěrem mi dovolte ještě pár slov k diskusím probíhajícím na sociálních sítích a v mediích.
Vše máme podrobně zdokumentované a na případu od nás pracují ti nejlepší lidé s bohatými zkušenostmi z terénu. To co píšeme a prezentujeme, máme podložené a absolutně nepřipouštím jakékoliv debaty na téma coby, kdyby a co kdo měl? Zároveň jsem vydal příkaz našim lidem, aby neztráceli čas a energii debatou s psychopaty vyjadřujícími se k něčemu, o čem nemají ani potuchu.
 
Zároveň však děkuji všem těm, co hájí zdravý rozum a spravedlnost.
 
Zaznamenali jsme i diskusi ohledně zakládání různých sbírek, transparentních účtů a podobně. Nic takového jsme nezaložili a ani zakládat nebudeme, jelikož finanční podporu na naši činnost lze běžně a legálně posílat na náš spolkový účet vedený u ČSOB 626222/0300. Pokud k platbě přidáte variabilní symbol 4444, je to pro nás impuls peníze použít na potírání nelegální činnosti.
 

Platby odeslané na jiný či jiné účty pak nejsou platby přímo pro nás a nejsme schopni je operativně identifikovat, dohledat a doložit. Proto pokud někam posíláte své peníze, dávejte pozor na jaký účet to je. Děkujeme.