Tiskové zprávy

5.2.2021 Proč je málo vrabců

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
5. 2. 2021
 
Proč je málo vrabců?!
Záhada rozluštěna.

Už měsíc mě upozorňuje můj kamarád a vynikající kuchař Jirka Riegel z penzionu Stará Roudná, kam si jezdím v týdnu s pixlou pro oběd, že mu u zpětného zrcátka na jeho autě sedí celý den vrabec. „Ráno čeká, až vyjedu z garáže, a hned jak zaparkuji před garáží, šup a už je tam. Když ho někdo vyplaší, slétne pod auto, a když je klid, tak se zase na zrcátko vrátí. Samozřejmě když někam jedu, tak na zrcátku nesedí a přeletí na auto vedle. Dnes od rána sedí na tom červeném“, konstatuje Jirka s tím, že sameček vrabce domácího na zrcátku opravdu sedí.
 
Ano, zejména v předjaří, když vysvitne sluníčko a je pěkné počasí, tak někteří samečci malých pěvců, ale třeba i čápi bílí, vidící se v odlesku okna, skleněné plochy, zrcátku či laku nablýskaného auta zuřivě útočí na svůj obraz. Hodně volají lidé, když jim do okna vytrvale nalétává sameček rehka domácího či pěnkavy. Loni dokonce to samé dělal na střechách pod hnízdem zaparkovaných aut čáp bílý z Oseka. Pamatuji dokonce i případ, kdy před pěti lety poničila bachyně divokého prasete vodící selata lak u nablýskaného černého auta zaparkovaného u chatek v Liticích dole u řeky. Ano stává se to poměrně často a není to nic výjimečného, neboť ptáci v toku či samice chránící svá mláďata jsou odhodláni soka v podobě svého odrazu vyhnat či roztrhat na kusy. Proto i v tomto případě jsem Jiřího uklidňoval, že samec vrabce se v okénku pravděpodobně vidí a myslí si, že tam přímo naproti němu sedí jiný samec, kterého chce z lokality vyhnat a že mu to nemá mít za zlé, jelikož hormony jsou prostě hormony. Jirkův druhý nápad dát na lampu před domem pro vrabce ptačí budku jsem zavrhl hned v úvodu a klepajíc si na čelo jsem mu vysvětlil, proč to vrabec dělá.
 
Dnes je tomu 14 dní, co vrabce na lokalitě před penzionem Stará Roudná pravidelně sleduji. Jeho chování je každý den stále stejné. Vrabec sedí na zrcátku spolujezdce a je blaženě namáčknutý na kopii svého odrazu zrcadlícího se v bočním okénku auta. Na svůj odraz neútočí, potencionálního soka nevyhání, neklove, nehlídá, a jak je vidět na fotografiích, tak je mu dobře a na vše spokojeně ser….  Dokonce ani barva či značka auta v jeho chování nehraje žádnou roli. Černé nebo červené, Mercedes či Škodovka, je mu to úplně jedno, jen když se tam vidí a může se sám k sobě pěkně přitulit. 
Musím se přiznat, že s něčím podobným jsem se u ptáků za svou praxi ještě nikdy nesetkal! Desítky vědců a ornitologů si lámou hlavu s tím, proč v posledních 15 letech zmizelo z naší přírody právě tolik vrabců! Odpověď na tuto otázku hledají v souvislosti například s globálním oteplováním, nedostatkem kvalitní potravy, změnami v krajině, predací, bezolovnatým benzínem a já nevím co ještě….


Jenže jestli ono to celé nebude nakonec úplně jinak?

P.S: Jo a pozor! V Mirošově na hnízdě už zase stojí čáp bílý. Od rána mi chodí SMS i fotografie. Takže i v tomto případě se jedná o divného ptáka, který se nechová zcela standardně. Zimoval někde v Německu či Španělsku a s čápy, kteří jsou ještě v Africe, nemá vůbec nic společného.

Děkuji všem za informaci, prověříme, zda má ornitologický kroužek a budeme Vás i nadále informovat. Jenom pro zajímavost - v Dobřanech čapí pár zimuje (neodlétá) už minimálně sedmou zimu a loni v Mirošově místní fotili dva čápy bílé na hnízdě 10. 2. 2020.