Tiskové zprávy

4.2.2021 Novoroční a děkujeme

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 2. 2021
 
Novoroční e-mail a poděkování všem, kdo nás podporují.
 
Zdravím v novém roce a musím se přiznat, že dlouho jsem přemýšlel nad obsahem této tiskové zprávy, kterou jsem chtěl poslat jako první v roce 2021. Nakonec jsem ale musel poslat zprávy jiné, a tak tato „Novoroční“ Vám na e-mail přišla až dnes.

Konec roku 2020 byl ve znamení dalších zákazů, nařízení a informací, které ve finále ničemu ani nikomu zrovna moc nepomohly. Samozřejmě jako naprosto všech se tato fatální situace výrazně dotkla i nás na Záchranné stanici živočichů Plzeň. Vše je u nás ale poměrně komplikovanější, jelikož „příroda si jede“ ve svém rytmu dál a nějaké lidské krize a příkazy moc neřeší. To celé pak v reálu vypadá tak, že i my jedeme dál, a musíme fungovat zrovna tak jako například zdravotníci, hasiči, řemeslníci a mnoho dalších, kteří se prostě nemohou zavřít doma a věci neřešit.

A tak do nového roku jsme všichni vstupovali s tím, že bude určitě lepší, že věříme tomu, že vše nabere konečně ten správný směr a že společně to všichni zvládneme a musíme prostě přežít.

Bohužel dnes na konci ledna vidím, že z novoročního předsevzetí zůstalo jen „přežít“ a i to bude asi úspěch.

Naštěstí se ale stále najdou lidé, kteří nás dokáží i v tak složité době povzbudit. Jedním z nich je například pan Dr. Miroslav Klimek, který sám má momentálně vážné zdravotní problémy a je hospitalizován v nemocnici. A jelikož to není příběh pouze o panu doktorovi, ale i o personálu onoho léčebného zařízení, který mu se vším dokázal i v takto složité situaci pomoci, rozhodl jsem se dopis pana doktora Klimka zveřejnit.

Navíc pan Dr. Klimek si dal práci a vyhledal konkrétní výstupy naší činnosti a poslal finanční podporu. Není ale jediný, kdo nás sleduje.
 
Povzbudivý e-mail jsme dostali i od paní Š. (nechce být jmenována) a spolu s ním nám poslala v listopadu 2020 na náš spolkový účet „ Babišovo“ 5.000,- Kč.

Řešili jsme protrženou bobří hráz u Nýřan a Plzeňský kraj koupil a zceloval pozemky na novou přírodní rezervaci. V obojím jsme se poměrně hodně angažovali, když mi zazvonil mobilní telefon a paní Š. se mě zeptala, jestli by mohla na nákup podobných lokalit přispět i ona. Doslova řekla: „ Dostala jsem teď těch 5.000,- Kč od Babiše a chtěla bych je věnovat na nějakou smysluplnou věc. Já bych je stejně utratila za nesmysly, tak bych Vám je poslala na nějaký ten pozemek. Pravda, není to moc, ale pokusím se ještě přemluvit manžela, ten je dostal také.“ Pana manžela se paní Š. přemluvit evidentně nepodařilo, ale i tak nás velice potěšila a přispěla na náš nový pozemek, o kterém budu ještě určitě psát v dalších zprávách. Děkujeme paní Š. a přikládám i její e-mail.

Vážený pane Makoni,

Děkuji za informace a ráda bych se vyjádřila trochu více. Již dlouhou dobu sleduji vaše aktivity, čtu vaše zprávy které posíláte maily. A chci říci, že si těchto vašich aktivit nesmírně vážím a  proto jsem se rozhodla, vám tuto částku nabídnout, jako poděkování za vaší práci, které si vážím. Dneska je mi 70 let. Když jsem byla mladá, byla jsem členem hnutí Brontosaurus. Jako mladí jsme jezdili vždy na týden do Tater a sbírali jsme odpadky. Možná víte, že bývala akce nazvaná výstup na Rysy. V té době se přistavovala chata pod Rysy. Když byl výstup, tak nahoru chodily stovky lidí a každý kdo šel nahoru, tak dostal do batohu cihlu. Děvčata jednu, kluci 2-3 cihly. Byli mezi námi i mladí kluci, kolem 14, 15 let. I když nemuseli, i oni vzali cihlu a odnesli ji pod Rysy. A nikdo z lidí nekřičel o omezování osobní svobody nebo o týrání dětí. Naopak, měli jsme radost, že jsme to dokázali nahoru donést a přitom pomoct. Z tohoto období mi zůstalo to, že když jdu na procházku do přírody, tak si nosím pytel a sbírám odpadky. A nikdy nepřijdu s prázdnou. Je mi smutno, když vidím ten nepořádek, to množství odpadků kolem nás a tu nevšímavost lidí. Moudrý muž řekl, člověk je jako strom. Jak má strom propletené kořeny, tak je v člověku propletené dobro i zlo. A to samé platí pro společnost. I ve společnosti se proplétá dobro i zlo a záleží na tom, co převáží. Zda to dobré nebo zlé. A právě lidi jako vy a vámi podobní, převažují ty jazýčky vah na tu dobrou stranu. Proto si toho tak vážím. Jsem ráda, že peníze, které jsem vám nabídla, budou použity na kousek přírody o kterou se budou starat lidi se vztahem k přírodě. Dneska jsem ve věku, kdy bilancuji a budu mít příjemný pocit, že jsem aspoň trochu přispěla k dobré věci. Pokud budete chtít napsat příběh, prosím nesdělujte mé jméno. Nemám zájem o zviditelnění, ale pokud by se ke mě přidalo několik lidí, byla bych moc ráda. Na závěr, pokud peníze budete potřebovat dříve, pošlete číslo účtu a vše co je k tomu potřebné a já vám peníze pošlu. Mějte se fajn, s pozdravem Š.K.
 
 
Jsme rádi, že i v tak komplikované době a hlavně situaci, ve které se momentálně naše lidská společnost zmítá, se najdou i tací, kteří chtějí pomoci.

Děkuji proto moc a moc všem, kteří si nás našli, sledují to, co děláme a pomohli nám jak finančně, tak morálně posunout věci zase o kus dál!

Podrobný seznam všech dárců, partnerů a příznivců našeho spolku i činnosti bude zveřejněn jako každý rok v naší “Závěrečné zprávě za rok 2020“. Děkujeme všem a velice si vážíme Vaší přízně.

S úctou za DES OP – ZSŽ Plzeň a naše zvířecí pacienty.
                                                                                              Karel Makoň