Tiskové zprávy

24.1.2021 Z provozního deníku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
24. 1. 2021

Kakadu, osmáci, bobří rodinka a výstava.
Dva případy, o kterých se mi nepíše zrovna lehko, ale ptáte se, a tak odpovím.

Papoušek kakadu a dva psi.
V sobotu 23. 1. 2021 jsme přebírali od odchytové skupiny Městské policie Plzeň do dočasného chovu papouška kakadu. Na předávacím protokolu k papouškovi je uvedeno úmrtí majitele a asistence Policie ČR. Předávací protokol je od Městské policie Plzeň. O dalším osudu papouška, stejně jako dvou spolu s ním zajištěných čtyřnohých psích kamarádů odvezených do plzeňského psího útulku, rozhodne následně soud v dědickém řízení.

Děkujeme všem, co nám telefonují, píší a nabízejí papouškovi azyl, bohužel zvíře bylo zajištěno za poměrně komplikované situace a opatření, má poměrně vysokou hodnotu, stále někomu patří a navíc je u nás pouze v karanténě. Tím pádem zvíře není naše a my ho nemůžeme bez povolení příslušného úřadu svévolně nikomu svěřit či dokonce dát.

Samozřejmě jsme ve spojení s vedoucí Odboru životního prostředí MMP Ing. Dagmar Svobodovou, která okamžitě začala jednat a podnikat kroky k tomu, aby se papoušek dostal co nejdříve do nového domova.

Kakadu je u nás ze změny prostředí značně nervózní, ale čile komunikuje, mluví a pravděpodobně napodobuje svého pána. Kontakt na pozůstalé již úřady mají a vše se řeší, co nejrychleji to jde.

Osm osmáků a rybičky.
O tom, jak pandemie a protipandemická opatření v případě úmrtí blízké osoby ztěžují život nejen pozůstalým, ale třeba i osiřelým doma chovaným zvířatům, je i náš druhý případ.

Dne 26. 10. 2020 naši záchrannou stanici živočichů kontaktovala paní J. P. z Plzně, která nás žádala o mimořádný zásah a pomoc. Ne vlastním zaviněním či chybou se těžce nemocná žena, matka, ocitla v naprosto zoufalé situaci, kterou neměla šanci sama vyřešit.

Neuběhlo ještě ani 24 hodin, co policie paní J. P. oznámila, že spolu se záchranáři našli jejího kovid pozitivního syna Jiřího mrtvého v koupelně jeho bytu v Plzni na Vinicích. Zoufalá matka, která je navíc sama v jedné z nejrizikovějších skupin, měla v rámci kovid opatření vstup do synova bytu zakázaný, a tak se o osm osmáků a dvoje akvarijní rybičky neměl kdo postarat.

Okamžitě jsme začali případ řešit i přesto, že se pro nás jedná spíše o mimořádnou záležitost nad rámec námi poskytovaného servisu. Abychom vše zvládli i po právní stránce, požádal jsem o součinnost Městskou policii Plzeň a vyzvedl u paní J. P. náhradní klíče od bytu jejího syna.  Spolu s Radkem Zemanem (na fotografii) a za účasti strážníků městské policie jsme osm osmáků zajistili, rybičky nakrmili a vrátili klíče paní J. P.

Po uplynutí karanténní doby putovali osmáci k našim kolegům, kteří je nabídli k osvojení jiným chovatelům a zájemcům. Děkuji všem, co nám při řešení tohoto v tuto dobu poměrně složitého případu pomáhali, našli způsob, jak osmáky z bytu dostat a následně je umístili do jiných rodin.

Bobří rodinka.
A abychom nekončili zase jen v další depresi, dovolte mi na závěr pár fotografií z fotopastí umístěných na řece Berounce. Kromě stovky snímků malé myšky zachytila fotopast i jednu „naši“ plzeňskou bobří rodinku.

A jelikož jsme se bobrům evropským a jejích vodohospodářskému umění v našem kraji věnovali celý loňský rok, tak bych Vám rád prozradil, že na konec února 2021 připravujeme elektronickou výstavu parádních fotografií k tomuto tématu.