Tiskové zprávy

18.1.2021 Mezinárodní sčítání vodního ptactva

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
16. 1. 2021
 
Mezinárodní sčítání vodních ptáků.
 
Jako každý rok vyrazila tuto sobotu (16. 1. 2021) skupina dobrovolníků z DES OP -  Záchranné stanice živočichů Plzeň sčítat vodní ptáky. Celkem čtyři posádky kánoí opět pokryly 56 říčních kilometrů řeky Berounky od soutoku řeky Radbuzy a Mže v Plzni ve Štruncových sadech až po silniční most a jez ve Zvíkovci.

 

Metodu přesunu jednotlivých lodí a lidí máme za ta léta poměrně propracovanou, a tak zatímco jedni nasedají do lodí už v devět hodin, jiní až o dvě hodiny později a několik desítek kilometrů níže po proudu. Následně zase všichni postupně doplují do cíle a vzájemně se stáhnou zpět na ZSŽ Plzeň.

Letos po několika blátivých letech nám počasí konečně přálo a pěkně mrzlo. Pravda sedět dvě hodiny v kánoi a urazit cca 15 km po studené řece je poněkud náročná disciplína, ale zase na druhou stranu tím, že jsou zamrzlé okolní rybníky, tak většina vodních ptáků by měla být právě na řekách.

I přesto, že jsme sčítali na poměrně velkém říčním úseku, tak finální součty vodních ptáků na řeku Berounku žádná sláva. Celkově je vidět, že v průběhu posledních deseti, patnácti let populace jednotlivých druhů ptactva citelně kolísají a bohužel i klesají. Navíc řeka Berounka je historicky významným zimovištěm vodního ptactva a v době její slávy, třeskutých mrazů a tuhých zim jsme jednotlivé druhy počítali na stovky, dnes když jsme u některých druhů na desítkách, tak je to zázrak.

Labutě, volavka popelavá, hoholi severní.
Foto: Radek Zeman

Mezi ty nejzajímavější jednoznačně pak patří orli mořští, morčáci velcí, hohol severní atd. Samozřejmě nechybí ani hejnka labutí velkých, kormoránů velkých a nejpočetnějšího druhu kachny divoké.

Přesné výsledky a celkové počty jednotlivých druhů vodního ptactva z námi sledovaných úseků budeme znát až zítra, až je kolegyně Marie Süssová  přepíše od jednotlivých sčitatelů do centrálního mezinárodního programu.

Labutí rodinka v letu a suchý smrk s kormorány.
Foto: Radek Zeman

Kormorán a morčáci velcí.
Foto: Radek Zeman

Skorec vodní
Foto: Radek Zeman

Koneckonců tato akce má svůj význam i v rámci školení a bojové připravenosti mužstva, jelikož jak se říká: „ Těžko na cvičišti, lehko na bojišti,“ navíc práce s kánoí i za extrémního počasí plus dokonalá znalost řeky Berounky od Plzně až do Zvíkovce má pro naši další činnost svůj nezastupitelný význam.
 
Děkuji všem, kdo se letos sčítání zúčastnili a pomohli.
 
Děkuji i firmě H2O Sport Sikyta, která nás jako každý rok na sčítání vodních ptáků patřičně vybavila a půjčila jak lodě, tak vlek na jejich přepravu, vesty a pádla.