Tiskové zprávy

19.12.2020 Předvánoční návštěva Prahy

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
19. 12. 2020

Předvánoční návštěva Prahy
 

Vánoční svátky jsou a byly vždy bezesporu ve znamení návštěv, setkávání se a všeho, co s tím souvisí. Adventní víkendy se většinou uklízelo, přestavoval nábytek, čistily koberce, peče se vánoční cukroví, chystá výzdoba atd. Každý to má jinak, ale všichni se snaží, aby pak na ten Štědrý den a další svátky vánoční měli vše hezky uklizené, vycíděné a mohli se pochlubit příbuzným i známým.
 
Letos však „červeně svítící semafor“ a hlídací systém „PES“ ve čtvrtém stupni blížící se k pátému nám asi zajistí to, že Vánoce budou opravdu v pohodě a bez veškerého toho šílenství a shonu jako doposud.
 
A proto jsme se také v rámci naší činnosti a po dohodě s Kroužkovací stanicí Národního muzea Praha vydali v sobotu 19. 12. 2020 na oficiální služební cestu do matičky Prahy, na řeku Vltavu a strávili celý den pěkně u vody, na čerstvém povětří mimo davy turistů a lidí. Cílem výpravy bylo odečítání ornitologických kroužků labutí, lysek, divokých kachen a racků. Zároveň by se ale dalo říci, že jsme vlastně uskutečnili i takovou předvánoční společenskou návštěvu našich opeřených přátel, které jsme dlouhou dobu neviděli a kroužkovali je v našem Plzeňském kraji, když to byla ještě mláďata.
Například:
- nevzletné mládě námi kroužkované 4. 8. 2019 – Vodokrty (PJ)
- nevzletné mládě námi kroužkované 4. 8. 2019 – Holoubkov (RO)
- odrostlé mládě v druhém roce života námi kroužkované 31. 7. 2016 – Tisová (TC), Modrý rybník
- nevzletné mládě námi kroužkované 22. 7. 2018 – Plzeň – Bolevec (PM) Velký Bolevecký rybník
- zimující jedinec námi kroužkovaný 5. 1. 2017 - Plzeň – Bolevec (PM) Velký Bolevecký rybník
- nevzletné mládě a hnízdící samice, obojí námi kroužkované 5. 8. 2019 – Nižbor, ř. Berounka
Celkem se nám pak podařilo na Vltavě (pouze za sobotu 19. 12. 2020) překontrolovat a odečíst na 2,5 km dlouhém úseku řeky Vltavy v pravém i levém břehu přes 60 okroužkovaných labutí velkých, 18 racků, 3 kachny divoké a 1 lysku černou. Jako bonus jsme odchytili a okroužkovali jednu lysku černou a husu velkou. U pár labutí bylo třeba sundat rybářský vlasec z nohy a dovřít starší ornitologický kroužek, a tak jsme to zároveň měli i jako cvičení odchytu. Z dalších zajímavých ptačích druhů jsme viděli potápky malé, větší druhy racků, poláky, chocholačky, kavky atd. Přičteme-li k tomu navíc výsledky Radka Zemana a Dominiky Lokingové z předešlé soboty (12.12.2020), máme v Praze na Vltavě odečteno k dnešnímu dni zhruba kolem 120 ornitologických kroužků (cca 80 labutí velkých, 30 racků, 10 kachen divokých a lysek).  
 
Více už na přiložených fotografiích hlavně ze soboty 19. 12. 2020. Na fotografii kroužkovatelé a členové DES OP Radek Zeman, Miloš Paisker, Karel Makoň, Hana a Hanina  Makoňovy.