Tiskové zprávy

23.11.2020 Není hovno jako hovno

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
23. 11. 2020
 
Není „hovno“ jako „hovno“.
 

Děkuji všem, co se aktivně zapojili do naší zoologické hádanky a pomohli s určováním živočicha, ke kterému patři níže vyfotografovaný trus.
 
 
Někteří z vás se dožadovali u trusu poměrového měřítka, které by rozhodně určování zpřesnilo, ale jak jsem psal v předešlém, tak fotografie nejsou naše, vyfotila a poslala nám je kolegyně Marie Vaněčková. Informaci určitě předáme dál autorce fotografií a děkujeme. Další z Vás zase chtěli vědět, jak trus zapáchal a ideálně i chutnal. K tomu mohu opět pouze dodat, že trus opravdu našla kolegyně Marie Vaněčková, a ta k němu určitě nečichala a ani jej neochutnala, což se evidentně ukázalo jako chyba a opět informaci nálezkyni rádi předáme. Navíc teď i s tím čichem a chutí (v druhé vlně koronavirové epidemie) to není zrovna snadné, a tak jsme se museli spokojit i s málem.
 
 
A teď už vážně, děkuji všem, co se zapojili a napsali své postřehy a zkušenosti. Určovali jste velice zodpovědně, a tak do užšího výběru se dostal trus vydry říční, norka amerického, tchoře a mývala. Občas někdo vzpomněl na jezevce, ale ten s ohledem na lokalitu nálezu a svou pověstnou čistotnost byl z okruhu respondentů vyřazen. Ze zbývajících šelem, a to hlavně díky lidem, kteří kdy se vydře věnovali, vycházela jednoznačně vydra říční. Za nás na lokalitě se bohužel x let vyskytuje i nežádoucí a nepůvodní zabiják norek americký, ale tam zásadní roli hraje hlavně velikost trusu a tu přesně nevíme.

Takže ještě jednou děkuji všem, kdo se aktivně zapojili a celou kauzu „trus“ uzavíráme s tím, že s největší pravděpodobností je na fotografiích trus vydry říční.

Mějte se krásně a s poděkováním