Tiskové zprávy

22.11.2020 Budky do Lochotínského parku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 11. 2020
 
Ptačí budky do Lochotínského parku.

Další ptačí budky jsme v pátek (20. 11. 2020) a o tomto víkendu instalovali na žádost ÚMO Plzeň 1 do Lochotínského parku. Za realizací akce stojí samotný Městský obvod Plzeň 1, který projevil zájem o posouzení vhodnosti umístění jednotlivých budek jak pro ptáky, tak netopýry a zároveň instalaci budek u nás objednal a zaplatil.

Nejednalo se o naši první akci tohoto typu a rozsahu, a jsme samozřejmě rádi, že postupně všechny městské obvody řeší nejenom to, co se týká bydlení lidí, ale i volně žijících živočichů. Přirozené hnízdní dutiny a stanoviště zejména pro ptáky a netopýry v udržovaných parcích moc nenajdete, budky jsou elegantním řešením, jak to částečně změnit. Navíc funkční, kvalitní a bezpečná budka působí i výchovně a motivuje veřejnost k tomu, že si třeba ptačí budku pořídí i na svou zahradu či k domu.

Zároveň oceňujeme i skutečnost, že byly pořízeny opravdu kvalitní a vyzkoušené hnízdní budky, které by měly na lokalitě vydržet a plnit svou funkci až 30 let. Pravda, jsou to budky těžké, jejich instalace není snadná, cena odpovídá životnosti, ale když už se něco takového dělá, tak by se to mělo vždy dělat s důrazem na co největší efektivitu a přínos. Ona není budka jako budka, kolikrát i dobře míněný úmysl nemusí přinést očekávaný efekt. Vyrobit a nainstalovat funkční ptačí budku není žádná legrace a má to svá pravidla. Navíc životnost klasické dřevěné budky je maximálně 10 - 15 let a po celou dobu vyžaduje poměrně náročnou údržbu. Budky, které pořídil Městský obvod Plzeň 1, jsou v tomto směru bezkonkurenční a hlavně je stačí pouze pravidelně kontrolovat a čistit.   

V průběhu tohoto víkendu jsme pak s kolegou Pavlem Steinbachem (na fotografiích) instalovali celkem 26 budek. Z tohoto počtu je 12 budek pro špačky, krutihlava, ale mohou v budce hnízdit i sýkory či vrabci. Dalších 12 budek je hlavně pro sýkory a dvě budky pak pro létající savce - netopýry. Všechny budky jsou se zvýšenou ochranou proti predaci a šetrně uchyceny, tak aby nepřekážely při pěstební péči o dřeviny a hlavně je nepoškozovaly.
 
Více už na přiložených fotografiích.

 

Špačkovník.

Sýkorník.

Budka pro netopýry.

Naše je i 20 let staré krmítko, které jsme v rámci projetu podpořeného NF "Zelený poklad" instalovali v roce 2000.