Tiskové zprávy

15.11.2020 Další hnízdo čápa bílého - Chodov

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 11. 2020

Další údržba a úprava hnízda čápa bílého, tentokrát na Domažlicku u Hrubých v Chodově.
Málokdo se může pochlubit tím, že má na své zahradě místo skleníku a okrasných dřevin betonový stožár s hnízdem čápa bílého.

To ale není případ manželů Hrubých z Chodova na Domažlicku, kteří s čápy bílými žijí už 58 let (od roku 1962). Původně měli Hrubých čapí hnízdo 36 let na komíně svého jednopatrového obytného domu, to však nedělalo dobrotu, a tak při rekonstrukci střechy jsme společně hnízdo přesunuli v prosinci roku 1998 na samostatně postavený betonový sloup u vlašského ořechu na zahradě. Dodnes si pamatuji přesun onoho hnízda, stavbu betonového sloupu a vše kolem této akce. Byla to jedna z našich prvních hnízdních podložek pro čápy bílé, v roce 2009 jsme ji dokonce celou předělávali.

 

Výměna hnízdní podložky říjen 2009
Foto: Archiv DES OP Plzeň


Od té doby jsme v Chodově nejenom kroužkovali mláďata čápů bílých, ale i prováděli pravidelnou údržbu a odlehčení hnízda.

Poslední servis na hnízdě jsme realizovali spolu s manžely Hrubými tuto sobotu 14. 11. 2020. Kolega Miloš Paisker st. hnízdo odlehčil a snížil, došlo i k prořezání některých přerostlých větví ořechu a uklizení shozeného hnízdního materiálu. Více na přiložených fotografiích ze soboty 14.11.2020.