Tiskové zprávy

10.11.2020 LOMANY

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
10. 11. 2020
         
Lomany (NaPaLo)
Podle paní Jiřiny Hepové – Náš („Národní“) Park Lomany

 
Po Terešovských tůních na Rokycansku bychom Vám dnes rádi připomenuli další „naše“ tůně na Plzni severu v Lomanech nedaleko Plas.

S nápadem založit a nechat vybagrovat celkem čtyři tůně pro obojživelníky nedaleko Lomanské hájovny na pozemcích ve správě Lesů ČR přišli v roce 2011 manželé Jiřina a Jaroslav Hepovi z Kaznějova spolu s Ondřejem Hesem (všichni řádnými a neuvěřitelnými členy DES OP).
Lomany 2011
Slovo dalo slovo, nadšení zvítězilo, Lesy ČR Plasy podpořily, paní Čiháková z hájovny záměr s nadšením uvítala a všichni společně v roce 2011 svůj sen zrealizovali.

Zatímco my jsme po té slávě řešili další projekty, manželé Hepovi v roce 2014 zrealizovali další, a to pátou lesní tůň a odpracovali v Lomanech na údržbě a rozvoji lokality stovky brigádnických hodin. To znamená rozbít a rozhrabat hromady jílu vzniklé bagrováním, vyprofilovat terén, břehy i okolí, sekat kopřivy a rákos, vytrhávat rákos z vody, pověsit a čistit ptačí budky, sledovat výšku vodní hladiny, hlídat žáby, přikrmovat pulce, udržovat informační tabule, prosvětlit a vyčistit po těžbě prostor u lesní tůně, vymyslet, osadit, zaplatit i další informační tabuli věnovanou výtvarníkovi a kolegovi Z. Doležalovi atd.
Pátá tůň 2014
Jenže čas běží a jako všechny tůně, které chcete udržet funkční a v dobré kondici, je třeba je jednou za čas znovu obnovit.  To už je však i na dva nadšence moc, a tak jsme to tuto neděli (8. 11. 2020) v Lomanech spolu s Hepovými, paní Čihákovou a Ondrou Hesem vzali zase pěkně od podlahy. Vyčistit, odbahnit, upravit břehy a terén, potlačit zanášení a zarůstání, obnovit tůně. Více už na přiložených fotografiích z nedělní akce Lomany.
Lomany 2020
Děkuji všem zúčastněným, a když už jsem tam byl a fotil, tak posílám i další postřehy z této zajímavé lokality.

Zrcátko v lese.
Pátá lesní tůň manželů Hepových i s jejich informační tabulí věnované přírodovědci a výtvarníkovi, kolegovi a kamarádovi Zdeňku Doležalovi.
Lomany 2020
Svědek starých časů.
Obrovský suchý dub, tichý a němý svědek starých časů, který budí respekt.
Lomany 2020
Starý s mladým
Torzo Žižkova dubu s nově vysazeným doubkem stejné „krve“ (praprapra vnukem) Místo odkoupil, spravuje a chrání Plzeňský krajský úřad.  
Lomany 2020