Tiskové zprávy

7.11.2020 Operace háček

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
7. 11. 2020
         

Operace háček!

Je pátek (6. 11. 2020) odpoledne, když ze služebního mobilního telefonu slyším zoufalý ženský hlas svědkyně dosti nepříjemné události: „ Jsem u rybníka pod zbůšskou haldou a před mýma očima tady nějaký muž chytil na rybářský prut jednu z mladých labutí. Chvilku ji vodil po rybníku, pak ji přitáhl, vlasec odstřihl labuti u zobáku a zase ji pustil. Je tohle normální postup?“

„ Není!“ Zuřím do telefonu z druhé strany a jsem opravdu rudý vzteky! „Tak on ji chytne, přitáhne k sobě, drží na břehu a nemůže zavolat, aby se to labuti z krku vyndalo? Co jako dotyčný myslel tím, že ustřihl návazec, navíc na kevlarové šňůře i s háčkem a obrtlíkem?  To je to nejhorší, co může být, a i kdyby háček labuť nějak zvládla, tak kevlarovou šňůru od háčku otočenou téměř až do žaludku a zakončenou obrtlíkem fakt nedá!“ Burácím do telefonu až mi paní, která za nic nemohla, bylo líto.

Obratem vytáčím v mobilu kolegu Radka Zemana, který pod haldu jezdí kontrolovat a odečítat vodní ptáky: „Radku, kdybys tam viděl jedno z těch dvou námi kroužkovaných mláďat, že se chová divně, tak ho prosím odchytni a přivez na stanici.“
 
No a to se opravdu dnes (v sobotu 7. 11. 2020) stalo. Radek mládě našel, odchytil a přivezl. Podle RTG snímku jsme identifikovali polohu rybářského háčku i s návazcem a během několika málo minut byla mladá labuť na naší ošetřovně připravena k operaci jícnu.
 
O tom, že to nebyla naše první operace tohoto charakteru, svědčí i skutečnost, že celý zákrok trval pouhých 35 minut a jizva na krku není delší než 3 cm.
Více na přiložených fotografiích a opět pěkná práce našeho sehraného týmu!