Tiskové zprávy

30.01.08 - Krahujec - v zápalu lovu

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

V zápalu lovu.

ze dne:

29 a 30.01.2008

místo konání:

Králův Dvůr u Berouna

Blížejov u Horšovského Týna

 
vlastní zpráva:

Kdyby nebyl krahujec obecný podstatně menší než jestřáb, asi by je od sebe díky velmi podobnému zbarvení dokázalo rozeznat jen opravdu zkušené oko ornitologa. Nenechte se však klamat jeho velikostí. Krahujec obecný je velmi vášnivý lovec, speciali- zovaný na přepadový lov drobného ptactva. Větší samice však dokáže zdolat i divokého holuba, který je přibližně stejně velký jako ona sama. Samci krahujců, kteří jsou až o polovinu lehčí než samice, si troufnou třeba i na kosa. Přes zimu se u nás objevují krahujci ze Skandinávie, ať již na průtahu, nebo při zimování. Ti loví často i v blízkosti lidských sídlišť, kde se v zimě zdržují drobní ptáci a větší množství kořisti.

Krahujec loví ze zálohy, odkud bleskurychle vyráží, nebo letí nízko kolem křovinatých linií a využívá momentu překvapení, když se nečekaně objeví mezi vylekanými drobnými ptáky. Je to lovec až šíleně odvážný, který při pronásledování své kořisti nevnímá nic jiného než vyhlédnutý cíl. Nejednou tak doplatí na svou neopatrnost těžkým poraněním či dokonce životem, když ve velké rychlosti narazí např. do skleněných ploch, zdi či pletiva. Často se také stane, že svou oběť pronásleduje až do obytných či jiných prostor, kam vletí za svou kořistí otevřeným oknem či vraty. Zejména ve větších prostorách se pak krahujec drží stále u stropu a již nenajde cestu ven.

To se v průběhu posledních 48 hodin přihodilo celkem dvakrát, a proto jsme vyjížděli k odchytu malých lovců hned do dvou objektů. V Králově Dvoře u Berouna se roční samice krahujce ke svému nemilému překvapení ocitla ve skladu zboží Hypernovy, když si v zápalu lovu vrabců poskakujících na nákladní rampě ani nevšimla, že vlétla otevřenými vraty přímo do skladu. To vrabec se projevil jako podstatně větší taktik, vraty vyletěl zpět na rampu a překvapený krahujec zůstal uvnitř.
Dnes se podobná situace opakovala i v Blížejově u Horšovského Týna, kde zalétl do výrobny střešních tašek Tondach tentokrát roční samec krahujce. Zajímavé je, že v této firmě záchranáři odchytávali krahujce z výrobní haly již loni a předloni, a to pokaždé 3 jedince během roku. To svědčí o pravděpodobném větším výskytu vrabců v blízkosti výrobní haly. Také první letošní krahujec zde odchycený byl bez kroužku a jedná se proto opět o jiného jedince.

Krahujci jsou velmi obratní letci, a proto jejich odchycení není vůbec jednoduché. Odchycení obou krahujců předcházelo nahánění do speciálních ornitologických sítí, natažených vždy na konstrukci pod stropem haly. Zejména v případě firmy Tondach je chytání krahujců u stropu do sítí natažených nad rozpálenou pecí na vypalování střešních tašek utrpením pro všechny zúčastněné. Při odchytu krahujce se tak zapotí nejen záchranáři, ale nechtěně se zahřeje i samotný krahujec.

Nakonec se však podařilo v obou případech tyto zvláště chráněné živočichy odchytit, byli okroužkování a vypuštěni zpět do volné přírody.

Jinak odchyty krahujců v Blížejově sponzoruje přímo firma Tondach, která vždy ochotně uhradí naší organizaci cestovní výlohy a provozní náklady.

------------------------------------------------------------------------------------

za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Jana Saghianová

Podrobnější informace k tématu poskytnu na mobilu 777 145 960
(K. Makoň)

 

na fotografii:

Karel Makoň při odchytu samce krahujce obecného ve výrobní hale střešních krytin firmy Tondach v Blížejově.

 

zpráva ke stažení ZDE