Tiskové zprávy

1.11.2020 Kryštof se ozval

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
1. 11. 2020
         
Kryštof se ozval!
 

Kryštof je náš letošní favorit a vkládáme do něj velké naděje.
Čáp bílý v třetím roce života, původně námi kroužkovaný jako malé mládě na hnízdě 21. 7. 2017 v Brodu nad Tichou /TC/. Následně jsme o jeho pohybu nic nevěděli.  Až letos spadl u Města Touškova /PS/ v noci z radiovysílače do oplocení a nemohl se dostat ven. Tady jsme ho také 19. 6. 2020 odchytili, podle ornitologického kroužku identifikovali a lehce potlučeného převezli k nám na Záchrannou stanici živočichů v Plzni.
Rekonvalescence potlučeného Kryštofa nebyla zrovna snadná a trvala poměrně dlouho. Jelikož jsme však věděli, že se jedná o staršího ptáka, který za svůj život musel být už minimálně třikrát na zimovišti třeba v Africe, rozhodli jsme se, že mu dáme vysílačku. Jak jsme řekli, tak se stalo a 31. 7. 2020 jsem Kryštofa s Bohoušem Máškem vypouštěl u Chocenic (PJ) na louky nad rybníkem.
Od Chocenic se následně Kryštof přesunul ke Komornu (PJ), kde spolu s dalšími bílými čápy vydržel několik dní a futroval se hraboši z místní louky.
Poměrně dlouho jsme čekali, kdy a jakým směrem se Kryštof vydá na zimoviště. Když naprosto neomylně zamířil do Německa místo Rakouska (jako doposud námi sledovaní čápi), chytali jsme se s Bohoušem za hlavu, že budeme mít dalšího přitroublého Arnošta, zimujícího v nějakém německém ptačím parku. Jenže Kryštof přes Německo pouze přelétl, škrtnul Švýcarsko a přes Francii rovnou do Madridu (Španělska).

Tak to je jasné, v Německu nezůstal, ten bude zimovat na nějaké skládce komunálního odpadu ve Španělsku, jako to v posledních 10 letech s oblibou dělají někteří námi kroužkovaní čápi. No nevadí, alespoň zjistíme více informací o tomto novém fenoménu a každá nová zkušenost je dobrá.

Jenže Kryštof překvapil potřetí a pokračoval dál přes Estrecho de Gibraltar do Maroka, chvilku podél pobřeží Atlantského oceánu. Z Maroka jižně dolů na hranici Mali a Mauritánie, kterou přelétl v celé její délce až do Senegalu. Přelet z Mauritánie do Senegalu nemáme podrobně zmapován, jelikož v dané oblasti nebylo dostatečné pokrytí sítí mobilních operátorů, a tak od 8. 10. 2020 do 30. 10. 2020 se Kryštof nehlásil. Byly to zase nervy, ale naštěstí teď je Kryštof už zase na příjmu a posílá nám pozdrav ze slunné a žhavé Afriky.
Zatím podle všeho je živ a zdráv a my všichni spolu s kolegy s napětím sledujeme a čekáme, co bude dál.

 

V příloze fotografie a mapy od Bohumila Máška, který kolikrát i dvakrát denně kontroluje většinu vysílaček, které jsme kdy na naše zvířecí pacienty dali. Zároveň byl a fotografoval i vypouštění a kontroly Kryštofa u Komorna (PJ). Děkujeme.