Tiskové zprávy

29.10.2020 Jeřábi na tahu!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
29. 10. 2020
         
Jeřábi na tahu!


Bez ohledu na všechna vládní nařízení celého světa. Bez ohledu na koronu, nouzový stav, zákaz vycházení, zavřené restaurace, roušky a povolené počty jedinců ve skupině, táhnou jako každý rok na svá zimoviště hned přes několik států najednou.

Mám obrovskou radost, když od kolegů slyším, jak v tomto týdnu, dřív než kdykoliv jindy, opět slyšeli, viděli a počítali jeřáby popelavé táhnoucí přes území našeho Plzeňského kraje. V menších i stovkových hejnech táhnou tito nádherní ptáci hlavně za tmy směrem na západ a věřte, že podle pověry je to dobrá zpráva a dobré znamení. 

První letošní informace přišly od myslivců z Domažlicka. U Postřekova v průběhu cca tří hodin, kdy kolega seděl večer na posedu, slyšel „troubit“ a hlasitě se ozývat celkem pět hejn letících vysoko pod hvězdnou oblohou. První hejno bylo tak do 100 kusů, další bylo výrazně početnější, pak zase menší, největší a na závěr nějací loudové v partičce do dvaceti. Nádherný zážitek hlásil pán do telefonu s informací, že jeho kolega je má dokonce zachycené na termokameře.
 

Nezávisle na této informaci posílá kolega Tomáš Košatka ze ZOO Plzeň dokumentační fotografii a zprávu od svého kolegy Ciglera, rovněž ze ZOO Plzeň, který v pondělí 28. 10. 2020 před 17. hodinou náhodně vyfotografoval minimálně „stohlavé“ hejno táhnoucích jeřábů popelavých. Vše doplňuje informací, že on ten samý den pak slyšel troubení jeřábů o dvě hodiny později (kolem 19:00 hod.) za úplné tmy nad Ledcemi. 
 
Fotografie od kolegy Ciglera, přelet jeřábů nad Blovicemi /PJ/ 28. 10. 2020.
Všichni jsme se shodli, že zažít něco takového je pro nás obrovský zážitek a mimořádná událost. Nenapíši vám přesně odkud a kam, či za jakých podmínek přes naše území jeřábi přelétají, ale podobnou masivní tahovou vlnu jsem osobně zažil naposledy na podzim roku 2011. To byl rok, kdy bylo jeřáby z oblohy slyšet po dva týdny téměř každý den, dokonce jsme i jednoho mladého poraněného jeřába měli u nás na Záchranné stanici živočichů v Plzni.
Foto B. Máška
Mladý jeřáb popelavý od přírodní rezervace Postřekovské rybníky na ZSŽ Plzeň listopad (7. 11. 2011) a jeho následné okroužkování a vypuštění (11. 11. 2011) na Tachovsku u K. Machače.
Ilustrační fotografie - rodinka jeřábů popelavých září 2020 na Tachovsku u Nového Dvora od T. Typltové.
Rodinka jeřábů popelavých v nově vznikající přírodní rezervaci u Nýřan na mokřadu u bobří hráze. Foto. Archiv DES OP