Tiskové zprávy

24.9.2020 Podzim je tady

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

24. 9. 2020 
 
Po delší odmlce způsobené hlavně prací v terénu usedám opět k počítači, abych se s vámi podělil o zlomek toho, co teď momentálně řešíme. Podzim je tady, den se zkracuje, počasí mění a my musíme ještě venku rychle dodělat, co je potřeba.
  
Unikátní mokřad u Nýřan dostal zelenou a Plzeňský kraj zaslouží obrovskou pochvalu!
Asi málokdo z Vás nezachytil informaci, že 7. září 2020 na svém jednání jednohlasně schválilo Zastupitelstvo Plzeňského kraje odkoupení cca 26 ha bobrem zatopených pozemků od soukromého zemědělce nedaleko Nýřan. Oněch 26 ha je páteřní plochou pro vznik nové přírodní rezervace, na jejímž vyhlášení se usilovně pracuje.

 

Projekt, do kterého se zapojilo hned několik dalších subjektů jako například město Plzeň, Lesy ČR a ŘSD, bude díky tomu unikátem, nejenom co se charakteru lokality týká, ale i co do rozlohy (cca 75 ha).

Rád bych tímto zastupitelům Plzeňského kraje a hlavně pak týmu kolem paní radní Mgr. Radky Trylčové moc a moc poděkoval, hlavně za přípravu podkladů a prosazení záměru.

Více informací o lokalitě najdete na tomto odkaze:

https://www.desop.cz/dokumenty/Dalsi_obsah_webu/Vitany_host/boj_o_vodu.pdf

https://www.desop.cz/dokumenty/Dalsi_obsah_webu/Vitany_host/rezervace_v_mokradu.pdf

nebo v tištěné podobě v právě vydaném podzimním čísle Vítaného hosta.

Podzim je tady.
Podzim je pro mnoho druhů volně žijících živočichů velice důležitým ročním obdobím. Zatímco někteří se připravují na zimu, přibírají na váze a dělají si tukové i potravní zásoby, někteří se prostě seberou a posunou třeba jižněji. O tom, že podzim je ve znamení hlavně migrace (tahu) ptáků, se můžete přesvědčit na záběrech z kamerového systému fungujícího již druhým rokem na Přírodní rezervaci Nový rybník u Líní.

Po snížení vodní hladiny se v rezervaci okamžitě ukázalo velké hejno „divokých“ hus, volavek popelavých i bílých, čejky, bekasiny, jespáci, vodouši, pisíci, kulíci a další bahňáci.
 
Samozřejmě nechybí ani čírky, poláci, divoké kachny a další běžní i vzácnější hosté mokřadů, bláta a mělkých vodních ploch.

Více na přiložených záběrech.