Tiskové zprávy

5.9.2020 Čápi v pohybu a rekonstrukce hnízd

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

5. 9. 2020 
 
Čápi v pohybu, rekonstrukce hnízd v plném proudu.

Arnošt, Míra II., Kryštof a další.
Koncem srpna a začátkem září je většina čápů bílých už na cestě do svých zimovišť. Výjimkou nejsou ani námi sledovaní čápi opatření vysílačkou Anitra, díky níž může kolega Bohumil Mášek podrobně sledovat jejich tahovou cestu a přesuny. O tom, že je to sledování plné napětí, neočekávaných situací a poznatků, jste měli možnost se spolu s námi přesvědčit už v loňském roce. Pro ty, kteří nevědí, o čem přesně píši, tak loni (2019) jsme označili satelitní vysílačkou a následně sledovali celkem tři mláďata čápa bílého.

 

 Míra z Mirošova (2019)
Mládě z hnízda z Mirošova řešené v roce 2019 s kolegou Pavlem Moulisem z rokycanské Záchranné stanice živočichů. Míra dolétl v Africe až pod pohoří Kilimandžáro do Tanzanie, kde 8. 3. 2020 nahlásil poslední pozice, pravděpodobně už jako uhynulý bez známek života. Kontaktovali jsme místní ornitology (Arusha national park), bohužel bez výsledku.

Eda a Arnošt z vajíček z hnízda v Nalžovských Horách (2019)

Eda, mládě vylíhlé z vajíčka (2019) z hnízda v Nalžovských Horách, byl následně adoptován do hnízda v Chodové Plané na Tachovsku. Odtud se Eda vydal v srpnu 2019 spolu s dalšími čápy zhruba o dva týdny později po téměř stejné trase za Mírou. Společně pak zimovali v Keni, kde bohužel Eda přestal ve stejném týdnu jako Míra rovněž vysílat a hlásit své pozice.

Zato „přibržděný“ Arnošt, sourozenec Edy ze stejného hnízda, rovněž vylíhlý z vajíčka a přistrčený také na hnízdo v Chodové Plané /TC/, první zimování moc neřešil a celou zimu strávil v ptačím parku kousek od česko-německé hranice pod Pasovem. Tam se nechal vykrmovat německými kolegy a domů do Čech se vůbec nevrátil.

Ovšem teď Arnošt překvapil, přidal se ke skupině táhnoucích čápů a spolu s nimi se vydal na africké zimoviště. Na přiložené mapě od Bohumila Máška můžete sami vidět, že Arnošt za to opravdu vzal a s cestou na zimoviště to letos myslí opravdu vážně! Tak mu držme palce, ať to dobře dopadne.

Míra II. z Mirošova (2020)
Další náš telemetricky sledovaný čáp bílý. Další Míra z Mirošova na Rokycansku, tentokrát s pořadovým číslem II. (dvě). Akce realizovaná spolu s ČSOP Rokycany, provozující Záchrannou stanici živočichů v Rokycanech. Letošní mladý čáp, opět úplně stejně jako mláďata v letech předešlých, spadl z hnízda v Mirošově do zástavby na rušnou komunikaci a nedokázal se vrátit k rodině na komín. Vysílačku Anitra mu Dušan Rak nasadil 5. 7. 2020 a téhož dne byl Míra II. i vypuštěn na Tachovsku u obce Tisová.

14. 7. 2020 a v dalších dnech jsme Míru II. kontrolovali na lokalitě u Novosedel /PS/, Tachovsku a dokonce až u Chebu. Bohužel právě u Chebu však Míra II. i uhynul a jeho bezvládné tělo bylo i s vysílačkou a ještě jedním mrtvým čápem nalezeno 28. 8. 2020 v poli pod sloupem el. vedení. Vysílačku máme, je plně funkční, ale čáp Míra II. už nikam nedoletí a jeho sledování končí ještě na území ČR.

Kryštof od Města Touškova /PS/ 2020
Čáp bílý v třetím roce života, původně námi kroužkovaný jako malé mládě na hnízdě 21. 7. 2017 v Brodu nad Tichou /TC/. Následně jsme o jeho pohybu nic nevěděli.  Až letos 19. 6. 2020 spadl u Města Touškova /PS/ v noci z vysílače do oplocení a nemohl se dostat ven. Tady jsme ho také odchytili a lehce potlučeného převezli k nám na ZSŽ Plzeň.

Jelikož se jednalo už o našeho prvního staršího čápa, kterému by bylo dobré dát vysílačku, tak jsme mu ji dali. Kryštofa jsme následně vypouštěli na dvakrát a až podruhé to vyšlo. Čáp opět, jak je vidět na mapě, se pohyboval v rámci celé západní části ČR a nakonec se vydal na zimoviště úplně jinou cestou než mladí ptáci, které jsme sledovali předtím. Více na mapách a fotografiích od Bohumila Máška.

Zatímco čápi jsou na cestě do zimovišť, tak my jsme využili momentu jejich nepřítomnosti a zahájili letošní rozsáhlé rekonstrukce a úpravy jejich hnízd. Začali jsme na naší umělé hnízdní podložce v Zadním Chodově /TC/ . Na hnízdě Radek Zeman snižuje hnízdo.
 

Chystáme se do Všerub na Domažlicku, Kdyně, Merklína /PJ/, Nemilkov /KT/ a dalších.