Tiskové zprávy

31.8.2020 Labutí dožínky

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

31. 8. 2020 
 
Další záznam z provozního deníku.
 
Labutí DOŽÍNKY.

Celý červenec a srpen jste nás mohli zastihnout či vidět na vodních plochách téměř v celém Plzeňském kraji. Jako každý rok i letos jsme objížděli námi sledované lokality, monitorovali, kontrolovali a hlavně kroužkovali labutě velké. Této poměrně náročné činnosti se věnujeme již od roku 1997 a za tu dobu jsme s několika kroužkovateli okroužkovali či odečetli přes 5.000 labutí.

Má první kroužkovaná labuť velká byla odchycena a okroužkována v roce 1997 tehdy ještě pod dohledem pana Václava Boška (kroužkovatele Národního muzea Praha) na Postřekově /DO/.

Letošní sezónu jsme tradičně zahájili již v polovině měsíce července. Dva hlavní kroužkovací víkendy pak vycházely opět na přelom měsíce července a první polovinu srpna. V průběhu obou měsíců se pak kroužkování zúčastnilo kolem 20 chytačů, přičemž někteří pro velký zájem i opakovaně. Děkuji všem, kteří vytrvali a s obrovským nasazením přispěli k tomu, že letos bylo
odchyceno, odečteno a překontrolováno celkem přes 200 labutí.

Jinak letošní sezóna byla pro labutě velké příznivá jak kde. Například na ř. Berounce to bylo s počtem párů i mláďat výrazně slabší, na rybnících Tachovska, Rokycanska a Klatovska zase o malinko lepší a leckde tradiční labutí páry vůbec nebyly, nebo nehnízdily (Plzeň - sever a město, Domažlicko).

Na závěr děkuji všem, co se letošní akce zúčastnili, pomáhali nebo jen výskyt labutí rodiny průběžně sledovali. Za ta léta co se labutím věnujeme, máme už poměrně hodně lokalit podchycených, a to i ze strany místních lidí, kteří nám průběh hnízdění pečlivě sledují.  Děkuji všem a budeme se těšit na další spolupráci.

Střípky z letošního kroužkování.
Na tři  1... 2... 3...

Krom zkušeného a pravidelně se akce účastnícího místopředsedy DES OP Jiřího Volfa (viz dobové fotografie) nechyběli ani další členové spolku a příznivci naší činnosti.

Někteří letos chyběli a bylo to znát.  Foto z let předešlých

Někteří letos přibyli a bylo to znát.

Nováček Vlaďka Radová při kroužkování v Borku u Rokycan nechtěně vyklekla zemní vosí hnízdo. Celkem 22 žihadel hlavně do hlavy (8) ve vlasech a na břiše za neoprenem nesla statečně a odchycené mládě labutě nepustila. Fotografie již z domova po sečtení zásahů.

Čekání v kánoi si Mareček Süss a Hanina Makoňová krátili výzkumem vodní vegetace.

Na Marečka víkendový odchyt labutí zapůsobil tak silně, že následně ho velice zajímavě a přesně ztvárnil i výtvarně.