Tiskové zprávy

13.8.2020 Netopýři po dvacáté osmé

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

13. 8. 2020 
 
Netopýři po dvacáté sedmé!

Jako každý rok (už po 27.) přicházíme i letos v tento moment a čas s důležitou informací, týkající se migrace netopýrů hvízdavých. Zejména Plzeň je důležitou migrační křižovatkou, destinací a cestou pro tento druh létajících savců. Navíc letos se netopýrů hvízdavých extrémně „urodilo“, jejich počty jdou do stovek, to jsme v posledních letech moc nezažili.

K tomu teplé počasí a zejména konečně i teplejší večery jsou v kombinaci s příměstskou zelení, veřejným osvětlením a množstvím létavého hmyzu, který se kolem rozsvícených lamp večer rád shromažďuje, doslova netopýřím rájem.
 
Takže větráte-li v tento čas oknem dokořán, mějte alespoň zatažené záclony nebo konečně pořiďte a nasaďte do oken ochranná síta proti hmyzu!

Jedete-li na dovolenou, tak určitě nenechávejte otevřené sítem nezabezpečené větráčky či ventilačky.  
 
Neotevírejte večer okna do společných prostor, na chodby činžovních domů atd.
 
Zabezpečte si svůj majetek, byty, kanceláře, nemovitosti, a pokud větráte přes noc, tak zcela určitě osaďte do oken ochranné sítě proti hmyzu.

 
V Plzni to platí na všech lokalitách, zejména pak v městské části Slovany, Bory, Skvrňany, střed města, ale i Lochotín, Košutka, Vinice, Bolevec.

Znovu po dvacáté sedmé opakuji, že je to rok co rok stále stejná písnička a noční telefonáty tento týden neberou konce. Myslel jsem, že někteří lidé se už poučili, ale opak je pravdou. Otevřené ventilačky u dočasně opuštěných bytů, rozsvícená schodiště společných prostor s okny dokořán a noční větrání bez sítí proti hmyzu.
 
Stále stejné zůstávají i ulice a domy, ze kterých nám pak lidé volají s prosbou o pomoc - Vrchlického, Dobrovského, Čechova, Raisova, U Borského parku, Mandlová, Malá i Velká hvězda, Husova, sadový okruh, Macháčkova, Křimická, Sokolovská, Nýřanská, celé Vinice, Pod Záhorskem, Bolevecká, Koterovská, Francouzská, Částkova, Sladkovského, Homolka, Mikulášské a Jiráskovo náměstí, náměstí T. G. Masaryka, Škroupova, Kopeckého sady……
 
Několik zásahů hlásí i odchytová služba Městské policie a několik oznámení registrují i hasiči a dispečink 112.
 
Přitom každý rok na tuto problematiku upozorňujeme. Ani hasiči či policie nejsou povinni k daným oznámením vyjíždět.
 
Plzeň je tímto vyhlášená, podobný problém aktuálně řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, německý Bonn či Berlín.
 
Netopýr hvízdavý je jeden z těch menších druhů netopýrů. Jedná se o velice užitečný druh, živící se obtížným hmyzem, vázaný na městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Bohužel se však z bytů a uzavřených prostor velice špatně vyhání a není snadné ho jen tak chytit. Navíc když část netopýrů napadá do kabelového rozvodu nezabezpečených plastových lišt, skleněného lustru, vázy na skříni a podobně, většinou tam uhynou a za pár dní velice „vábně“ zavání.
 
Proto znovu opakuji, zda není opravdu lepší si svůj byt zabezpečit a opatřit otevřená okna ochrannými síty? Takové preventivní opatření Vás totiž vyjde mnohem levněji a ušetříte sobě i nám zbytečnou práci.
 
Své o tom ví i ústředí ČSSD v Plzni sídlící na Jiráskově náměstí. Někdo nechal v horním patře otevřené okno do zasedací místnosti a dnes jsme tam odchytili v celém domě 52 netopýrů hvízdavých živých a z plastové svislé lišty od počítačových kabelů vyndali 48 netopýrů hvízdavých uhynulých a ve značném stupni rozkladu. Na fotografii vypouštění netopýrů hvízdavých 13.8. 2020 ( Foto T. Typltová).

Fotografe: Archiv DES OP Plzeň
Plzeň - Dominikánská ulice - Foto:Bohumil Mášek
rok 2012

Starší fotografie  "Archiv DES OP Plzeň"