Tiskové zprávy

6.8.2020 Z ptačí perspektivy

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

6. 8. 2020 

To co se odehrává kolem bobra a bobřích hrází je neuvěřitelné!
 
Pokud si někdo naivně myslel, že po jarním cvičení s koronavirem se něco změní k lepšímu, tak opak je pravdou. Každý den mám pocit, že se svět minimálně v našem oboru zbláznil a lidská hamižnost, hloupost a bezohlednost dosahuje maxima.
 
Abych se i já nezbláznil úplně, tak jsem se s kolegou Radkem zastavil na pár místech, kde to třeba ještě funguje a není úplně zničené. Navíc když se na to kouknete z ptačí perspektivy, tak to má zase úplně jiný rozměr. Když se k tomu ještě přičte alespoň nějaká snaha něco někam posunout, zlepšit, nebo dělat jinak, než tady 80 let stále dokola děláme a předvádíme, tak to alespoň mě potěší a zahřeje.
 
Koukněte sami.

Dolní Kokotský rybník, Kokotské polesí, majetek města Plzně.
Před několika málo lety městem Plzeň (přesněji Správou veřejného statku města Plzně) zrevitalizovaný Dolní Kokotský rybník. Nenásilně fungující a lidskou rukou uměle vytvořený ekosystém dnes nejenom dobře vypadá, ale i dobře funguje. Žádná smradlavá jáma na kapry a pračka na peníze. Děkujeme městu Plzni a všem, co se o tento počin zasloužili.

Kateřinský potok, Tachovsko

Kukuřičné bludiště, ale i narušení lánů, slunečnice, obilí.
Plzeň - Červený Hrádek

Bludiště v kukuřičném lánu, pravda, na můj vkus poněkud netradiční a lehce zavádějící způsob, jak ukázat lidem zemědělství a zlepšit vztah k půdě, ale na druhou stranu proč ne, každý to asi zná z dětství, kdy v kukuřičném lánu bloudil neorganizovaně.
 
Co mě však potěšilo mnohem více, bylo cílené rozbití lánu na jednotlivé bloky různých plodin. Jak je vidět na snímcích, tak kolem kukuřice, hlavně v rámci půdní eroze a dělení velkých celků, bylo z jara zaseto i obilí a po obvodu ještě pruh slunečnice. Navíc vše navazuje na sad ovocných stromů kolem cesty do Červeného Hrádku, a tak alespoň tady kousek od Plzně je vidět, že se něco děje a nezůstalo pouze u řečí. Děkuji i v tomto případě autorům obou „projektů“, jelikož i malý posun má nejen pro lidi určitý přínos.