Tiskové zprávy

20.7.2020 D. Melichar - Masakr na dálnici!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

20. 7. 2020 

Masakr na dálnici!
V pátek (17. 7. 2020) dopoledne, hodně z Vás volalo na náš mobil a Policii ČR s tím, že na dálnici D5 u sjezdu na Nýřany se nekontrolovaně pohybuje rodinka labutí velkých. Byl jsem služebně mimo dojezd, a tak jsem požádal o pomoc kolegu Davida Melichara z Úherec. Ten byl místu nejblíže, naštěstí i doma, a tak byl na místě během několika minut, ještě dřív než Policie ČR.
 
Níže posílám tiskovou zprávu, kterou mi kolega Melichar včera poslal. Přátelé, nemám, co bych k tomu dodal a vše je v textu popsáno naprosto přesně. Samozřejmě, že labutě neměly na oplocené dálnici co dělat, ale úplně stejně mohlo jít o lidi.

Více už David Melichar z ČSOP Plzeňsko.
Žádnou šanci nedostala rodinka labutí, která se dostala v pátek při převádění mláďat na D5 u Nýřan. 17.7.2020 09:45. Řidiči kamionů v pravém pruhu zpomalují a se zapnutým "varovným" projíždějí místem opravdu pomalu. Jeden dokonce zastavuje na sjezdu Nýřany a snaží se nějak pomoci. I přes viditelné varování kamionů a evidentní pohyb muže v reflexní vestě u krajnice však nejsou řidiči osobních automobilů v levém pruhu ochotni sundat nohu z plynu. Řidič osobáku, který ukončuje život čtyřem mláďatům a samci pokračuje dále v jízdě. Řidič kamionu hlídá až do mého příjezdu v příkopu samici s přeraženým křídlem a jedno mládě s rozdrcenou nohou. Než sbalím samici a páté mládě, řidiči osobních vozidel opakovaně rozjíždějí již přejetá mláďata. Přijíždí dálniční policie a půjde sebrat mrtvého samce a seškrábat, co zbylo z mláďat ve středovém pruhu. Páté mládě to vzdává při odjezdu z místa. Samice (jediná přeživší) je převezena na Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Již nikdy nevzlétne, bude jí zcela určitě amputováno křídlo a čeká ji osud v doživotní invaliditě.
 
Resumé: Chápu, že nikdo nechce zbytečně riskovat pro pár ptáků, ale naprosto stejná situace může nastat na dálnici kdykoliv a může se jednat o lidské životy. Přitom se jedná o naprosto banální bezpečnostní situaci (na 3,5 km dlouhém a zcela rovném úseku), kdy je třeba jen "DÁT VAROVNÝ A PŘIBRZDIT" vozidlo na rychlost, aby se řidič vyhnul překážce na vozovce, nebo před ní byl schopen bezpečně zastavit!
Za posledních 10 let zemřelo na našich silnicích bezmála 7.000 osob. Ono to ve statistice asi tak "nevyzní", ale pro lepší představu jsou to celkem 20 x(!!!!!) vyhlazené Lidice. Počet těžce zraněných za tu dobu šplhá k 30.000!!! To už jsou oběti celkem slušné bitvy. 
 
Závěr: Velké díky odvážnému řidiči kamionu! (v oranžové vestě na fotce). Policii, HZS a SSÚD za snahu pomoci. Pozor, do příjezdu těchto složek je místo nehody fakt "o držku",.dokud tedy nezačneme za volantem zas přemýšlet. Šťastnou cestu.

 
Písnička na přání:
Dálnice sú krvavé, hlavně že som z Turé za dvadsať minut v Trnave.

https://youtu.be/ipIQVf8g1gI

Zdroj: https://www.czso.cz/
https://bezpecnejsisilnice.cz/547-mrtvych-v-roce-2019/

Foto a text David Melichar