Tiskové zprávy

5.4.2020 Nejistá sezóna - jaro je tady

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

5. 4. 2020

Je to dlouhé,

všichni bez rozdílu kroutíme třetí týden a málokdo je asi v pohodě. Má to svoji logiku, po prvním týdnu strachu a nejistoty si všechno pěkně sedlo a následoval týden eufórie a solidarity. Jenže šít roušky a jíst jenom lívance, palačinky a těstoviny třetí týden se už fakt nedá.
 
Čas strávený v úzkém kruhu rodinném ztrácí svůj půvab a z výborného pořadu ČTv „UčíTelka“ se v důsledku neustále se hlásícího prvňáčka Toníka, který dokola opakuje nesmysly, ještě než se vůbec paní učitelka na něco zeptá, se alespoň u nás stal noční můrou.
 
Kolikrát si položím otázku, jak to vůbec ti naši předci mohli zvládnout třeba za takové druhé světové války, když já si už po třech týdnech, navíc s 5 kg plus na váze, nepřeji nic jiného, než aby se vše vrátilo zase do nějakého normálu.
 
Jaro je tady!

Ale POZOR! To si navíc vůbec nemohu stěžovat na to, že bych se doma nudil a neměl co dělat, jelikož naše záchranná stanice živočichů funguje nepřetržitě každý den, začíná nám sezona a jaro je v plném proudu! Posuďte sami.
 
Samice výra velkého nalezena tento čtvrtek 2. 4. 2020 v nádherném údolí potoka Třemošná, tekoucího z Chotiné pod Kaceřovem až do ř. Berounky. Největší u nás žijící sova byla pravděpodobně minimálně před dvěma až třemi týdny sražena při lovu hrabošů či potkanů v silničním příkopu projíždějícím automobilem. Ošklivá fraktura prstové části pravého křídla až k zápěstí měla za následek skutečnost, že výřice se musela na lokalitě bez možnosti letu a lovu potravy pohybovat minimálně dva týdny. Na fotografii paní Naďa s kamarádkou kousek od válcového mlýna, kde výřici našly. Po zotavení a zlepšení velice špatného výživného stavu bude výřici nutno torzo křídla amputovat a pravděpodobně bude předána do trvalého chovu v zajetí.
Střet ptáků či zvěře s dopravními prostředky v tomto období není nic mimořádného. Bohužel ptáky i savce k silnici přitahují znečištěné silniční příkopy plné zbytků potravy, hrabošů, potkanů a zvířat využívajících důsledků lidské nedbalosti a nezodpovědnosti. Za nimi se pak stahují právě dravci, sovy, čápi, šelmy či jiná zvěř.  Proto také kolega Jiří Segeč z Kožlan řešil sraženého kalouse ušatého, káni lesní a lišku. I přesto, že silniční provoz je teď hodně omezen, tak na počtu sražených zvířat se to nějak neprojevilo. Další případy pěnkava jíkavec Kout na Šumavě, zajíc polní, srnec a hrdlička zahradní + další liška Plzeň.

Olomoucký kraj se zmítá snad v nejhorší vlně koronaviru, ale i přesto se na své hnízdiště do lesů kolem Slavíkova vrátil náš dnes již 12 letý čáp černý, původně námi kroužkovaný u Chrančovic na Plzni - severu 15. 6. 2008. Jeho a náš jeden z nejpoutavějších příběhů vůbec, jste si mohli přečíst jak v naší celkové roční zprávě o činnosti za rok 2019, tak i v příspěvku časopisu Vítaný host (vše velmi snadno dohledatelné na našich stránkách www.desop.cz ). Našeho čápa vyfotografoval a včera 4. 4. 2020 zprávu

Odchyt labutě na ř. Mži u Malesic – Plzeň
Podvečerní akce ve firemní roušce od Dominiky Lokingové proběhla v neděli 5. 4. 2020 na řece Mži u Malesic. Hlášenou poraněnou labuť odchytila Hana Makoňová v kajaku, aby zjistila, že se jedná o našeho pacienta s amputovaným křídlem. Mladá labuť byla překontrolována, odečten ornitologický kroužek a zase vypuštěna ke své kámošce, se kterou se pohybuje v úseku řeky nad Malesickým mlýnem směrem k Touškovu. 

A na závěr něco málo fotografií z terénu od kolegyně a členky DES OP paní hajné R. Košanové.