Tiskové zprávy

01.08.07 - Kroužkování labutí 2007

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Kroužkování labutí

ze dne:

02.07.07

místo konání:

Plzeňský kraj

 

vlastní zpráva:

Jako každým rokem i letos je polovina prázdnin u ornitologů ve znamení labutí velkých. V současné době probíhá v Plzeňském kraji jejich kroužkování. Členové DESOP již tradičně objíždějí rybníky Tachovska, Domažlicka, Plzně – severu i města, aby zde zjistili počty labutích mláďat a celé rodiny okroužkovali.

Labutě velké jsou mohutní a silní ptáci (u nás nejtěžší létající ptáci vůbec), kteří neváhají bránit svá mláďata vlastním tělem. Labutě hnízdí na menších bahnitých a rákosem zarostlých rybnících či na velkých jezerech, kde se zase nelze k jejich polapení obejít bez kánoí a kajaků. Odchyt labutí proto vyžaduje dobrou organizaci akce a velké nasazení jejích účastníků. Přesto tyto náročné akce, které probíhají již od minulého týdne, přinášejí dobré výsledky. Obvykle jsou zjišťována 2 mláďata, ale nezřídka se setkáváme i s početnější labutí rodinou. Letošní přírůstky jsou však celkově slabé a populace labutí, alespoň na našem území, trvale klesá! Ptačí chřipku jsme nezaznamenali a za úbytek labutí může mnohem častěji neúspěšné hnízdění či predace mláďat zejména nepůvodním norkem americkým.

Kroužkování labutí je, stejně jako u jiných ptačích druhů, skutečně opodstatněné a přestože jde o chvilkový zásah do poklidného života labutí rodiny, má význam zpětně při jejich ochraně. Velmi proto uvítáme každou informaci o momentální výskytu labutí velkých s mláďaty (pouze celých rodin) v námi sledovaném území (Plzeňském kraji).

Hlásit labutě nám mohou lidé na záznamník stanice 377 460 088, nebo můj mobil 777 145 960. Za zájem i snahu předem děkujeme.

Tento víkend se chystáme na Rokycansko, Plzeň – sever a část okresu Domažlice.

------------------------------------------------------------------------------------

za DESOP a záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Jana Saghianová a Karel Makoň

Podrobnější informace k tématu poskytnu na mobilu 777 145 960 (K.Makoň)


zpráva ke stažení ZDE