Tiskové zprávy

17.9.2019 Bobr a čápi

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
17. 9. 2019

Pěkný den po delší odmlce.
Dovolím si poslat odkaz na pořad „Chcete mě“ České televize, kde jsem se opět snažil změnit všeobecný názor na bobra evropského a zároveň posílám stručné info k „našim“ čápům s vysílačkami.

Odkaz na bobra je zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/219562221300025/obsah/719335-bobr-a-zadrzovani-vody-v-krajine

Čápi s vysílačkou tady.
Trpělivě jsme s Bohumilem Máškem vyčkávali, zda se něco nezmění, ale nezměnilo. Vysílačkou vybavení čápi Eda a Míra se nám stále nehlásí a poslední záznam, který přišel, je ze dne 23. 8. a 25. 8. 2019 - lokality Izrael kousek od Egypta a Saudské Arábie.

Do dnešního dne nedorazila žádná informace a ptáci se nám nehlásí. Není vyloučeno, že oba dorazili již na zimoviště a jsou stále mimo signál mobilního operátora někde v divočině, ale rovněž se nevylučuje, že uhynuli, či přestala fungovat vysílačka, přičemž u posledních dvou hypotéz mi přijde divné, že by k úhynu či poruše na vysílačce došlo u obou ptáků téměř v jeden okamžik (rozmezí dvou dnů). Každopádně naděje umírá poslední a já stále věřím, že jednoho dne se opět přihlásí a budou v pořádku.

Zato Arnošt, původně zajištěný pod hnízdem v Chodové Plané Záchrannou stanicí živočichů Tachov, se nám konečně dal do pohybu a již několikátý týden sledujeme jeho pokus o posun k jihu. Pravda, Arnošt je čáp pohodář a vymyká se svým chováním všem našim doposud odchovaným mláďatům.

Na své cestě do teplých krajin, pokud tedy vůbec ví, že má do nějakých teplých krajin letět, doslova „vymetá“ šantány, promenády a podniky, kde si snadno obstará potravu. Začínal v německém Furth im Waldu, kde se pohyboval hlavně v zástavbě a po střechách místních kostelů. Pak se přesunul do Pasova, kde na soutoku dvou řek hledal potravu přímo uprostřed města na nábřeží. A nakonec již několik dní tráví svůj čas v ptačím parku Vogelpark Irgenöd. 
 
https://www.outdooractive.com/de/poi/niederbayern/vogelpark-irgenoed/1280214/
 
Pokud by tam někdo směřoval anebo dokonce to tam zná či se tam kdy pohyboval, tak se klidně může na Arnošta odvolat, jelikož 100% o něm musí zaměstnanci vědět.

Tak to je zatím vše a ani my se tady neflákáme.
 S Václavem Kuralem ml. jsme provedli snížení a úpravu hnízda čápa bílého v Bolešinách na Klatovsku.

S Milošem Paiskerem starším pak to samé v Brodu nad Tichou.

Další hnízda nás ještě čekají (Horažďovice, Zadní Chodov, Chodov …..), a tak zatímco čápi letí do teplých krajů, my se již chystáme na další hnízdní sezonu.