Tiskové zprávy

18.1.2016 Potrhaná srna Pod Záhorskem

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Potrhaná srna Pod Záhorskem

Ze dne:

18.1. 2016

Místo konání:

Plzeň - Lochotín

Vlastní zpráva:

V pondělí (18.1. 2016) odpoledne mezi děti sáňkující na kopečku pod bytovkami v ulici Pod Záhorskem skočila vyděšená dospělá srna, kterou podle svědků na místě hnal rozzuřený staford s obojkem. Odkud zvíře běželo a pes ho hnal, nikdo neví, pes měl sice obojek a evidentně někomu patřil, ale majitel na místě nebyl a ke psovi se nikdo na lokalitě nehlásil.  Dole v křoví přímo před zraky dětí se dezorientovaná srna na vteřinu zastavila, což se jí stalo osudné. Pes ji doběhl a pohotově strhl k zemi. Když zůstalo zvíře s rozdrcenou lebkou nehybně ležet a sníh kolem se barvil do ruda od krve z hlavy, slabin a krku, pes se sebral a odběhl zpět do sídliště.

Děti obklopily chrčící srnu, která se nemohla zvednout, a okamžitě informovaly kolemjdoucí dospělé s tím, že jeden z nich zavolal k nám na stanici. Vyrazil jsem na místo okamžitě po převzetí zprávy, cestou jsem informoval dispečink Městské policie 156, který už rovněž obdržel několik telefonických hlášení události.

Na místě krom dětí čekala už i jedna z maminek sáňkující dívky. Pomohli mi srnu vyprostit z porostu a naložit do transportního pytle. Už na první pohled bylo jasné, že je srna vážně potrhaná a v kritickém zdravotním stavu, který je neslučitelný s další léčbou.

Vysvětlil jsem dětem, že zvíře bude nejspíše nutno utratit a odvezl srnu na veterinární kliniku Vedilab v Plzni Lobzích, kde zvíře prohlédl veterinář MVDr. Pavel Mužík a potvrdil to, co jsem zjistil na místě. Trauma hlavy, prasklá lebka prokousnutá od zubů proti sobě nad očnicí, průsak mozkové tkáně. Potrhané zadní běhy ve slabinách, zlomený běh přední a prokousnutý krk. Na základě zdravotního stavu byla srna utracena.

Škoda jí, konstatoval veterinář, bylo to pěkné zdravé zvíře, které by za normálních okolností a v otevřené krajině mimo zástavbu psovi pravděpodobně uteklo.

Majitel psa a ani jeho původ se vypátrat nepodařilo, čert ví, odkud pes srnu vůbec hnal. Na této lokalitě kolem FN se srn vyskytuje hned několik.

Ze strany majitele psa došlo jak k porušení zákona o myslivosti, tak zvanému pytláctví, tak hlavně k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nehledě na to, že obě zvířata mohla způsobit například dopravní nehodu či ublížit sáňkujícím dětem.

Proto je třeba přemýšlet a dávat pozor zejména při venčení psů, kteří mají ke štvaní zvěře sklony, a to i v zástavbě a na plochách, kde bychom zvěř nečekali.

Na fotografiích:

Na místě.


Zpracoval:

 

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)