Tiskové zprávy

2.9.15 Polák chocholačka střelen v Rusku

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

O tom jak je ten náš svět pro zvířata vlastně malý.

Aneb co vše se dá zjistit z kroužkování!

Ze dne:

2.9. 2015

Místo konání:

Plzeň – Tyumen (Russian Federation)

Vlastní zpráva:

Vyjížděl jsem tenkrát  3.5. 2008 k nálezu zvláštní černo-bílé kachny do Kozinovy ulice v Plzni na Borech.  Dospělého samce poláka chocholačky mi předávala paní, jejíž jméno už dnes těžko dohledám, každopádně na fotografii ji mám i s poraněnou chocholačkou.

Chocholačka letící přes Plzeň se pravděpodobně srazila o nějakou překážku a spadla na ulici přímo před vstup do krytého plaveckého bazénu.  Paní, co šla kolem, ji sebrala a zavolala na naši záchrannou stanici. Převzal jsem kachnu na místě nálezu s tím, že má lehký otřes mozku a že do večera bude v pořádku. Jak jsem řekl, tak se také stalo, a tak ještě tentýž den 3.5. 2008 jsem ji okroužkoval a s kolegyní Hanou Robejškovou (Makoňovou) a vypustil na řeku Berounku kousek od kostela sv. Jiří. (viz další přiložené fotografie).

Jaké bylo mé překvapení, když jsem od vedoucího Kroužkovací stanice Národního muzea Praha RNDr. Jaroslava Cepáka obdržel zprávu, že právě tato kachna byla 25.5. 2015 ulovena v Rusku. Jelikož jsem moc poláků chocholaček za svůj život neokroužkoval, hned jsem věděl, že to bude právě tato. Podle zpětného hlášení, doručeného dnes, totiž tuto „naši“ kachnu z Bor střelili v Rusku za Uralem na lokalitě Tyumen – Polnovat.

Podle zpětného hlášení je to totiž úctyhodných 2 578 dní a 3 429 km od data a místa kroužkování v Plzni.

Byť byla kachna zabita a ulovena, stále je to pro nás docela zásadní zpráva o tom, že někteří naši pacienti jsou schopni se plnohodnotně zapojit a vrátit zpět do volné přírody.

Důležitá je však i informace, že spolupráce mezi kroužkovacími stanicemi, lovci a ochránci funguje a nezná hranic, stejně jako ti, kteří jsou kroužky označováni, nebo uloveni.

Více podrobností najdete na přiloženém zpětném hlášení.

Na fotografii:

Hana Robejšková při vypouštění onoho samce poláka chocholačky  3.5. 2008 a paní, která poláka chocholačku v Kozinově ulici v Plzni na Borech (rovněž 3.5.2008) našla a nahlásila.

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)