Tiskové zprávy

16.8.15 Invaze netopýrů vrcholí

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Invaze netopýrů vrcholí.

Ze dne:

16.8.2015

Místo konání:

Plzeň

Vlastní zpráva:

Lidé jsou z nich už nešťastní, počty nezvaných nočních návštěvníků jdou v Plzni do stovek a stále nezabezpečené prostory berou netopýři hvízdaví útokem. Teplé počasí všemu jenom nahrává a každé ráno mám z noci několik desítek zmeškaných hovorů.  Lidé jsou už zoufalí a hledají pomoc, kde se dá, ale ve většině případů si musí poradit sami.

Za naši stanici k  případům nevyjíždíme.  Nevíme kam dřív skočit přes den a držet ještě noční služby už není v našich silách. K případům nevyjíždí ani hasiči, ti to mají ještě horší a četnost požárů v tomto suchu jim opravdu neumožňuje posílat k takovýmto banalitám celou posádku.

Na tuto problematiku pravidelně upozorňujeme, nejvíce volají lidé z domů a budov, kde jsme už zasahovali v předešlých letech několikrát.  Jedná se o stále stejný problém - otevřená nezabezpečená okna v kombinaci se schodišťovým osvětlením, televizí či rozsvícenou lampičkou láká hmyz, za hmyzem pak nalétají netopýři a obsadí jak chodby obytných domů, tak jednotlivé byty.  Mimo jiné v těchto vedrech se zavřenými okny se opravdu spát nedá, a tak většina lidí volá i s banalitami, kdy jim do bytu vlétne jeden či menší skupina netopýrů.

Letos je to extrém, a to i co do počtu netopýrů hvízdavých v objektech. Troufám si říci, že je to dvakrát víc než obvykle.  Počítám, že tento stav potrvá do ochlazení a do doby, než se netopýři z města přesunou na zimní kolonie. Termínově bych to viděl ještě na dva až tři týdny a pak by měl být klid. Do té doby je třeba vydržet a hlavně ochránit svůj majetek preventivně.

I přesto, že je mi volajících kolikrát líto, k případům nevyjíždím a snažím se jim vše vysvětlit. Většinou se lidé netopýrů jen zbytečně bojí a ve finále to podle našich instrukcí zvládnou sami. Nic jiného jim totiž také nezbývá.

Pozor! Problém se týká celé Plzně. Mezi tradiční lokality patří střed města, Bory, Slovany, Skvrňany a Lochotín!

Na fotografiích:

Ilustrační záběry z Archivu DES OP Plzeň


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960).